Szkolne błędy i zagadki w receptach lekarskich

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   14-10-2011, 06:04

Szkolne błędy i zagadki w receptach lekarskich

Niektóre propozycje lekarzy na wykonanie leków recepturowych stanowią dla farmaceutów nie lada wyzwanie. Najciekawsze przypadki są gromadzone w zakładach farmacji, a potem wydawane w formie skryptów dla aptekarzy.

Recepta zobowiązuje farmaceutę do wydania zaordynowanego leku. Jeżeli pacjent miał prawo do nabycia lekarstwa współfinansowanego przez budżet państwa, aptekarz wpada w tryby systemu refundacji. Poprawna inaczej

- Nie od dziś wiadomo, że drobne uchybienie przy wypisywaniu leków urasta do rangi problemu. Tego typu recepta jest kwestionowana podczas kontroli przez NFZ, a farmaceuta nie otrzymuje zwrotu refundacji. Weryfikacji, czy Fundusz rzeczywiście ma rację, może dopiero dokonać sąd – opowiada dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.


Najczęstsze niedostatki przy owych „nieidealnie” wypisanych receptach wiążą się z niepełnym adresem, kodem pocztowym, nieczytelnym odciskiem pieczątek nagłówkowej lub lekarza. – Właśnie przez sprawdzanie tym podobnych uchybień jest coraz więcej problemów – informuje Krzysztof Przystupa, wiceprezes NRA. - Gdzieś w tym wszystkim zagubił się chory. NFZ „ogarnie się” pewnie dopiero wtedy, kiedy ktoś z chorych poda go o to do sądu.


Co jednak gdy recepta jest poprawna pod względem formalnym lecz niezrozumiała? - Standardowy tok postępowania przewiduje telefon do lekarza, który powinien rozwiać wątpliwości. Bowiem tym razem na sąd naraziłby się aptekarz sprzedając niewłaściwy lek, który zaszkodziłby pacjentowi. Póki co procesy o to, że zdarzyły się pomyłki w aptekach, są sporadyczne – ocenia prezes Przystupa.


Wspólny problem
Inspiracją do napisania tego tekstu były komentarze farmaceutów do przykładowych, z życia wziętych recept na wykonanie leku, wypisanych przez lekarzy. Na ogół takie recepty zawierają „szkolne” błędy, z którymi aptekarz sobie poradzi. 

Ale czasem aptekarze wolą dmuchać na zimne i w trudniejszych przypadkach posiłkują się telefonicznymi konsultacjami z zakładami farmacji czy nawet dzwonią bezpośrednio do konkretnych pracowników naukowych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH