Szpiczak: hematolodzy chwalą działanie przeciwciał monoklonalnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   28-02-2018, 15:45

Szpiczak: hematolodzy chwalą działanie przeciwciał monoklonalnych Na szpiczaka plazmocytowego choruje w Polsce około 9,5 tys. osób (Fot. Archiwum)

W ostatnim piętnastoleciu rozwój terapii na szpiczaka plazmocytowego bardzo przyspieszył. Pojawiły się cząsteczki o jeszcze innym mechanizmie działania - wskazuje prof. Anna Dmoszyńska przewodnicząca Polskiej Grupy Szpiczakowej.

Obecnie często stosowaną terapią są inhibitory proteasomów, które dziś mają kilka najnowszych odpowiedników. Pojawiły się jednak cząsteczki o jeszcze innym mechanizmie działania.

- W listopadzie 2015 r. pierwsze dwa przeciwciała monoklonalne otrzymały rekomendacje Amerykańskiej Agencja ds. Leków i Żywności do leczenia opornych nawrotowych postaci szpiczaka, a w kolejnym roku pozytywnie zaopiniowała je Europejska Agencja Leków - wyjaśnia "Rz" prof. Dmoszyńska.

Jedno z opracowanych przeciwciał monoklonalnych wpływa na charakterystyczne białko CD38, którego obecność stwierdza się na powierzchni komórek nowotworowych i rozpoczyna procesy prowadzące do ich zniszczenia.

Jak tłumaczy Krzysztof Giannopoulos z Oddziału Hematologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) i Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM w Lublinie jest to pierwsze przeciwciało monoklonalne wycelowane przede wszystkim w komórki szpiczakowe. Ma dużo szersze spektrum działania, ponieważ modyfikuje układ immunologiczny.

Specjalista podkreśla, że w szpiczaku problemem są nie tylko komórki nowotworowe i destrukcja kostna, ale również zaburzenia odporności. Okazuje się, że lek potrafi w pewien sposób wpływać na odtwarzanie się kości i zahamować ich niszczenie przez komórki nowotworowe.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH