Sztuczna inteligencja przyspieszy badania nad lekami

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/ rynekaptek.pl   05-02-2015, 11:34

Sztuczna inteligencja przyspieszy badania nad lekami

Podczas testów dotyczących terapii nowotworowej, robot Eve samodzielnie doszedł do wniosku, że badany związek może być też używany do zwalczania malarii - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

"Robot-naukowiec”, zbudowany na University of Manchester, jest w stanie samodzielnie opracować i przetestować hipotezę, przeprowadzić badania laboratoryjne, zinterpretować wyniki, poprawić hipotezę i ponownie przeprowadzić eksperymenty. Urządzenie takie może wielokrotnie powtarzać te same czynności, zapamiętywać ich wyniki, udoskonalać się, dążąc do osiągnięcia pożądanego rezultatu.

To przyspiesza pracę nad nowymi lekami, a jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty ich opracowania. Jak podkreślają twórcy robota, jest to szczególnie ważne w przypadku chorób dominujących w krajach rozwijających się.

- Wiemy, co powoduje te choroby, zatem możemy, przynajmniej teoretycznie, zwalczyć powodujące je pasożyty. Jednak koszt związany z opracowaniem nowych leków i czas potrzebny na ich wynalezienie czynią całość mało atrakcyjnym ekonomicznie, zatem przemysł farmaceutyczny nie zajmuje się nimi - mówi prof. Steve Oliver z University of Cambridge.

Więcej: http://kopalniawiedzy.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH