Sztucznie stworzone cząsteczki naśladują DNA. W jakim celu?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-04-2018, 11:43

Sztucznie stworzone cząsteczki naśladują DNA. W jakim celu? Uzyskane podobieństwo było tak doskonałe, że sztucznie stworzone cząsteczki "oszukiwały" enzymy, które w komórce naturalnie wiążą się z DNA (fot. archiwum)

Francuscy badacze opracowali cząsteczki, które tak dokładnie naśladują DNA, że były zdolne m.in. oszukać enzym ważny dla zakażania komórek przez HIV. To może być nowa droga poszukiwania leków - twierdzą naukowcy.

DNA, które przechowuje informację o budowie organizmu, składa się z kilku elementów, które tworzą długie łańcuchy układające się w podwójną spiralę. Aby odczytać zawartą w nich informację lub też, aby wyłączyć z działania jakiś gen, do DNA przyłączają się w komórce różnorodne białka.

Badacze z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych oraz innych francuskich ośrodków stworzyli inne, niezbudowane z DNA, helisy, które naśladują biologiczną cząsteczkę pod względem kształtu i rozkładu ładunków elektrycznych, a przez to, także pod względem zdolności do przyłączania wybranych białek.

Uzyskane podobieństwo było tak doskonałe, że sztucznie stworzone cząsteczki "oszukiwały" enzymy, które w komórce naturalnie wiążą się z DNA.

Jeden z tych enzymów o nazwie topoizomeraza to cząsteczka potrzebna do rozplatania nici DNA, aby komórka mogła odczytać zawartą w nim informację. Drugi enzym to natomiast integraza HIV, która pozwala na wbudowanie wirusowego DNA w ludzkie.

Autorzy dokonania wyjaśniają, że ich praca pokazuje niebadane wcześniej możliwości blokowania oddziaływań między wybranymi białkami i materiałem genetycznym. W przyszłości takie podejście może ich zdaniem doprowadzić do powstania nowych leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH