Ta metoda może pomóc w zachowaniu płodności kobiet leczonych onkologicznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-02-2018, 13:23

Ta metoda może pomóc w zachowaniu płodności kobiet leczonych onkologicznie Naukowcy za pomocą technik laboratoryjnych doprowadzili do pełnej dojrzałości komórki jajowe pobrane z jajników w najwcześniejszym stadium ich rozwoju (fot. archiwum)

Po raz pierwszy udało się komórkę jajową sztucznie doprowadzić do dojrzałości od najwcześniejszego etapu jej rozwoju. Dokonanie to może m.in. pomóc w zachowaniu płodności kobiet leczonych onkologicznie.

Naukowcy z University of Edinburgh i ich współpracownicy z innych ośrodków donieśli, że za pomocą technik laboratoryjnych doprowadzili do pełnej dojrzałości komórki jajowe pobrane z jajników w najwcześniejszym stadium ich rozwoju.

Jeśli ich technika zostanie dopracowana i zatwierdzona do użycia, może pomóc pacjentkom onkologicznym. Dzięki niej niedojrzałe komórki pobrane od kobiet przed uszkadzającym płodność leczeniem nowotworów będą mogły być hodowane w sztucznych warunkach i wszczepione do organizmu po terapii.

- Możliwość zapewnienia pełnego rozwoju ludzkim komórkom jajowym w laboratorium może poszerzyć spektrum dostępnych terapii niepłodności - podkreśla kierująca pracami prof. Evelyn Telfer.

- Pracujemy teraz nad optymalizacją warunków wspierających rozwój jajeczek i badamy ich stan. Chcemy się też dowiedzieć - co uzależnione jest od uzyskania zgody prawnej - czy komórki te mogą zostać zapłodnione - wyjaśnia badaczka.

Jak tłumaczą autorzy eksperymentu, obecnie pacjentki mogą korzystać z metody pobrania i późniejszego wszczepienia fragmentu jajnika. Jednak ta metoda wiąże się z ryzykiem ponownego wprowadzenia do organizmu nowotworu.

Nowe dokonanie, opisane w piśmie "Molecular Human Reproduction", oznacza także inne korzyści. Dzięki niemu naukowcy zrozumieli lepiej różne etapy dojrzewania komórek jajowych, co może pomóc także w pracach nad innymi terapiami niepłodności czy w medycynie regeneracyjnej.

Badacze twierdzą, że ich sukces jest efektem badań, trwających - bagatela - aż 30 lat. Komórki pobrane od pacjentek przechodzących rutynową operację udało się doprowadzić do dojrzałości. Wcześniej trzeba było rozpoznać i zastosować substancje chemiczne, pozwalające na rozwój komórek.

We wcześniejszych eksperymentach naukowcom udało się już uzyskiwać potomstwo myszy z hodowanych w laboratorium komórek jajowych. Udało się także doprowadzić do dojrzałości komórki ludzkie, lecz tylko z komórek na późnym etapie rozwoju.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.ed.ac.uk/news/2018/lab-grown-eggs-could-aid-fertility-treatments

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH