Tabletki antykoncepcyjne cieszą się dużą popularnością

FARMAKOTERAPIA

Autor: RZX/rynekaptek.pl   30-01-2017, 15:23

Tabletki antykoncepcyjne cieszą się dużą popularnością Ginekolodzy przyznają, że tabletki antykoncepcyjne cieszą się dużą popularnością u pacjentek

Głównym celem stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest wzgląd na zapobieganie ciąży - deklaruje 87 procent kobiet. Niemal tyle samo przyznaje, że jest zadowolona ze stosowanej doustnej antykoncepcji.

Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny.

Badania realizowane w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie” wskazują, co użytkowniczki pigułek antykoncepcyjnych sądzą o tej metodzie.

Jak pokazują wyniki badania, główny cel stosowania tabletek jest oczywisty - najważniejsze dla respondentek okazało się ich działanie antykoncepcyjne. Zdecydowana większość badanych kobiet (87 proc.) sięga po tabletki antykoncepcyjne ze względu na zapobieganie ciąży.

Pozostałe uczestniczki badania (13 proc.) stosują hormonalną antykoncepcję doustną z innych powodów niż tylko zapobieganie ciąży. Wśród tych powodów najczęściej wymieniano nieregularny cykl (44,1 proc.) oraz problemy z cerą (31,5 proc.).

Choć główny powód stosowania pigułek nie uległ zmianie przez kilka ostatnich lat, to porównanie wyników z kilku ostatnich lat pokazuje, że zwiększa się odsetek pań wybierających tabletki z powodów pozaantykoncepcyjnych - w minionych latach aż 96 proc. badanych kobiet deklarowało, że stosuje tabletki po to, by zapobiec ciąży.

Badane Polki są usatysfakcjonowane ze stosowanej przez nie doustnej antykoncepcji. Większość pacjentek biorących udział w badaniu stwierdziła, że jest zadowolona z przyjmowanych przez nie tabletek (84,8 proc). Zaledwie jedna na czterdzieści kobiet uczestniczących w badaniu przyznała, że jest niezadowolona ze stosowanych środków (2,4 proc.).

Badanie powstało dzięki danym dostarczonym przez ginekologów, którzy przeprowadzili wywiad z 17 760 pacjentkami w okresie od października 2015 r. do października 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH