Tajemnice medycyny Wschodu w Zachodnich lekach

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   12-05-2011, 14:52

Współpraca amerykańskiej firmy PhytoCeutica i wydziału medycznego uniwersytetu Yale z New Haven w Connecticut w USA prowadziły do opracowania leku o nazwie PHY906, który powstał w oparciu o recepturę liczącą 1800 lat.

Huang Qin Tang to nazwa mieszanki czterech składników roślinnych wciąż stosowanej tradycyjnie do detoksykacji jelit oraz leczenia biegunek, dla których charakterystyczny jest silny odór stolca. Przyczyną nie musi być infekcja jelitowa - tradycyjna chińska medycyna źródeł zaburzeń dopatruje się w chorobie lub zatruciu innego narządu.

Takie spojrzenie nie jest pozbawione logiki. Jeśli w jakimkolwiek miejscu ustroju dochodzi do naruszenia metabolizmu złożonych i wzajemnie powiązanych procesów, poszczególne składniki pożywienia mogą nie ulegać właściwemu trawieniu i przyswajaniu. Powstające metabolity ujawniają się później w tej nieprzyjemnej, ale pod względem diagnostycznym typowej formie.

Cztery składniki omawianej skutecznej mieszanki to: korzeń lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra L.), korzeń piwonii chińskiej (Paeonia lactiflora), owoce chińskiego drzewa daty (wł. głożyna pospolita lub jujuba pospolita Ziziphus jujuba; występuje licznie zwłaszcza w południowej Azji, najbliżej naszego kraju można ją spotkać w Bułgarii) oraz korzeń tarczycy brodatej (Scutellaria barbata, pochodzi z Dalekiego Wschodu, hoduje się ją także u nas jako ozdobną roślinę trwałą).

Na podstawie receptury Huang Qin Tang naukowcy z firmy PhytoCeutica przygotowali własną formę lekową tej mieszanki. Obecnie przechodzi ona przez pierwsze fazy badań klinicznych jako lek, który ma łagodzić negatywne skutki uboczne chemioterapii. Silne leki mające zabić komórki nowotworu przeważnie powodują również mocne podrażnienia jelit, co prowadzi do biegunek, wymiotów, zawrotów głowy, a niekiedy także utraty przytomności.

Naukowcy z wydziału medycznego uniwersytetu Yale stwierdzili, że działanie leczniczej mieszanki jest obiecujące, mimo że większość jej składników chemicznych, konkretnych molekuł, pozostaje nieznana.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH