Tak zanikają śmiertelne niegdyś choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   03-10-2011, 06:21

Tak zanikają śmiertelne niegdyś choroby

Najsilniejszą bronią ludzi w walce z chorobami zakaźnymi są szczepionki. Jednak ich stosowanie spotyka się z niechęcią, zarówno w biednych, jak i bogatych krajach. Pod tym względem, entuzjaści ruchu antyszczepionkowego stawiają się na równi z islamistami i niepiśmiennymi mieszkańcami państw rozwijających się.

Mimo rozwoju nowych leków, dostęp do nich w krajach rozwijających się jest ograniczony, a większość chorób wirusowych zbiera bogate żniwo. Problem związany jest z brakiem pieniędzy, często również logistyką i infrastrukturą, której brak uniemożliwia dostarczenie leków każdemu, kto ich potrzebuje.

Akcja eradykacja
Jedną z największych kampanii w dziejach zdrowia publicznego była akcja na rzecz eradykacji polio militis. W walce z chorobą chodzi o to, by tak podnieść poziom odporności u ludzi, by wirus został pozbawiony ludzkiego gospodarza. Wirus polio, jak każdy inny, to kilka nici materiału genetycznego w białkowej otoczce. Nie może żyć samodzielnie, więc wnika do innych komórek. Czasem dostaje się do kręgosłupa, powodując uszkodzenie rdzenia i paraliż.

Większość ludzi ma objawy zwykłego przeziębienia, ale wirus „żyje” w ich jelitach, a potem przenosi się wraz z odchodami. Odchody z wirusem mogą dostać się do otwartych kanałów ściekowych. Woda ze ścieków przedostaje się do studni i jest używana jako woda pitna. Większość dzieci zakażonych wirusem nie choruje, ale nieświadomie roznosi chorobę.

Jednym z problemów, jaki napotykają epidemiolodzy, jest duże zagęszczenie ludności miast w biednych dzielnicach. W takich warunkach wirus może szybko się rozprzestrzeniać. Pominięcie części dzieci może zniweczyć działania prewencyjne. Dlatego akcja przeprowadzona w październiku 2004 roku w Indiach zakładała, że w ciągu dwóch dni 2 mln szczepiących poda lek wszystkim dzieciom poniżej 5 roku życia. Kampania objęła 165 mln dzieci.

Przyzwolenie na szczepienie
Okazało się, że pokonanie bariery logistycznej nie jest jedynym problemem. Muzułmańscy przywódcy religijni w Aligarhu na północy Indii wierzyli, że szczepionka przeciw polio powoduje bezpłodność i przestrzegali współwyznawców, często niewykształconych, biednych mieszkańców, by nie pozwalali szczepić swoich dzieci. Efekt – paraliż.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH