TANGO 2: wygrana za preparat neutralizujący działanie heparyn

FARMAKOTERAPIA

Autor: UMB/ rynekaptek.pl   14-12-2016, 09:25

TANGO 2: wygrana za preparat neutralizujący działanie heparyn Naukowcy opracowali nowy syntetyczny kopolimer blokowy, tzw. Heparin Binding Copolimer (HBC), który neutralizuje w 100 % działanie heparyn

Naukowcy z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali nowy syntetyczny kopolimer blokowy, tzw. Heparin Binding Copolimer (HBC), który neutralizuje w 100% działanie heparyn.

Projekt dr. hab. Andrzeja Mogielnickiego, pracownika Zakładu Farmakodynamiki (kierowanego przez prof. dr hab. Dariusza Pawlaka) oceniony najwyżej w Polsce w prestiżowym rankingu TANGO 2.

Naukowcy opracowali nowy syntetyczny kopolimer blokowy, tzw. Heparin Binding Copolimer (HBC), który neutralizuje w 100 % działanie heparyn. Może być on przydatny u pacjentów, którzy muszą przyjmować leki upłynniające krew, np. z zaburzeniami krzepnięcia w żyłach nóg lub po zabiegach ortopedycznych.

W czasie operacji, szczególnie kardiochirurgicznych, kiedy wymagane jest użycie różnych skomplikowanych urządzeń medycznych lub sztucznej aparatury podtrzymującej oddychanie i krążenie krwi, również konieczne jest zastosowanie leków takich jak heparyna, które zapobiegają krzepnięciu krwi i zatykaniu plastikowych rurek transportujących krew.

Niestety, ale czasami, kiedy krew jest za bardzo upłynniona może wystąpić krwawienie, którego nie można zatamować, co może zagrażać życiu pacjenta. Konieczne jest wtedy podanie substancji, która znosi działanie heparyny i przywraca normalne krzepnięcie krwi.

Jedynym takim środkiem dostępnym obecnie jest siarczan protaminy. Jest to białko pozyskiwane z łososia i wykazuje silne właściwości uczulające. U części pacjentów może dochodzić do nagłego spadku ciśnienia krwi i szybkości pracy serca, co znacznie pogarsza ich i tak trudny stan.

Rzadko, szczególnie u pacjentów z cukrzycą przyjmujących insuliny z dodatkiem protaminy lub uczulonych na ryby, może dochodzić nawet do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i zagrożenia życia.

HBC został w 2016 roku opatentowany jako wynalazek, ponieważ ma prostą i powtarzalną syntezę, wyższe bezpieczeństwo od protaminy i co najważniejsze w pełni wiąże heparyny drobnocząsteczkowe (protamina neutralizuje je maksymalnie w 60%). Są one bezpieczniejsze od starej heparyny i dzięki dostępności HBC mogłyby ją zastąpić podczas zabiegów operacyjnych. Dostęp do bezpiecznego środka, który może w każdej chwili zatrzymać krwawienie, to jak poduszka powietrzna w samochodzie ratująca życie w czasie wypadku.

W przypadku sukcesu projektu, istnieje szansa, że odkryta przez naukowców UMB i UJ substancja zostanie zbadana na zwierzętach, a później na pacjentach. Możliwe, że za kilka lat weszłaby do lecznictwa pomagając lekarzom w terapii pacjentów poddawanych corocznie operacjom na sercu i naczyniach krwionośnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH