Te leki są przeciwwskazane, gdy prowadzisz pojazd

FARMAKOTERAPIA

Autor: moto.pl/rynekaptek.pl   22-03-2018, 13:04

Te leki są przeciwwskazane, gdy prowadzisz pojazd Przeciwwskazaniem do prowadzenia auta są narkotyczne leki przeciwbólowe (Fot. Archiwum)

Stosowanie substancji wypływających na upośledzenie funkcji psychofizycznych może w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznych zachowań kierowców na drodze. Dlatego powstały odpowiednie regulacje prawne zakazujące prowadzenia pojazdów po zażyciu niektórych substancji.

- Większość kierowców wie, że alkohol czy narkotyki stanowią przeciwwskazanie do kierowania autem, jednocześnie wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że nie wolno tego robić po zażyciu niektórych leków. Zwłaszcza, jeśli to dotyczy preparatów, których nie przepisuje lekarz, a można je nabyć samodzielnie - wskazuje dr Ewa Odachowska z Instytutu Transportu Samochodowego.

Jak tłumaczy, mogą one opóźniać nasze reakcje, powodować złą ocenę sytuacji, zaburzać wzrok, słuch, wpływać na sprawność motoryczną i koordynację ruchów. - Leki wykazujące aktywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy mogą wpływać na zmiany w zachowaniu. Nie pozostają obojętne na funkcjonowanie kierowcy - dodaje.

Jak czytamy na portalu moto.pl, jednym z najczęściej przyjmowanych środków są leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, ibuprofen albo kwas acetylosalicylowy. Przyjęto, że nie wpływają negatywnie na układ nerwowy czy reakcję kierowcy, dlatego można po nich prowadzić pojazdy.

Przeciwwskazaniem do prowadzenia auta są natomiast narkotyczne leki przeciwbólowe wydawane na receptę, takie jak np. morfina, fentanyl, oksykodon, petydyna, kodeina czy tramadol, które wywierają silny depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Niekorzystny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu maja także leki leki nasenne, zawierające barbiturany lub benzodiazepiny. Przyjmowane w mniejszych dawkach mają działanie uspokajające, natomiast w większych - nasenne i znieczulające co wpływa na zaburzenia uwagi i koncentracji.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest także niewłaściwe stosowanie leków insulinowych. Może to spowodować hipoglikemię albo hiperglikemię, co w efekcie prowadzi do zaburzeń świadomości, a w skrajnych przypadkach nawet utratę przytomności.

Więcej: http://moto.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH