Technologia nadzorująca warunki przechowywania leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Blulog/rynekaptek.pl   26-08-2016, 14:10

Technologia nadzorująca warunki przechowywania leków System jest w stanie w czasie rzeczywistym mierzyć i zapisywać historię takich czynników jak temperatura, wilgotność, ciśnienie czy promieniowanie UV.

Poznański startup, Blulog, opracował technologię, która nadzoruje warunki przechowywania leków, jak i może być pomocna przy transporcie materiałów biologicznych.

Technologia termometryczna pozwala na monitorowanie i kontrolowanie warunków w pomieszczeniach, lodówkach czy transporcie -  informuje Blulog w komunikacie prasowym. 

Z rozwiązania korzystają również inne branże, szczególnie na rynku francuskim, od którego polski startup rozpoczął sprzedaż swojego produktu.

Technologią opracowaną przez Blulog posługują się również, m.in. sieci hurtowni, markety i mniejsze sklepy. Polski startup dąży jednak do tego, by w innowację zaopatrywać także sieci farmaceutyczne, szpitale, jak i pojazdy transportujące materiały biologiczne.

Kontrola czynników
System jest w stanie w czasie rzeczywistym mierzyć i zapisywać historię takich czynników jak temperatura, wilgotność, ciśnienie czy promieniowanie UV. Ich kontrola jest możliwa dzięki umieszczeniu w pojemniku bądź szufladzie niewielkiej karty, która odczytuje aktualne dane, a następnie zaszyfrowane przekazuje drogą radiową do przekaźnika z łączem internetowym.

W efekcie przekaźnik wysyła przetworzone informacje do komputera bądź smartfona. Jakiekolwiek zmiany wartości, np. temperatury czy wilgotności są rejestrowane, a ich historia i obecny stan przesyłane do jednostki czuwającej nad stanem warunków w magazynach czy transporcie. W rezultacie podgląd danych jest możliwy za pomocą specjalnej aplikacji, a w razie nagłych zmian system wysyła SMS-a bądź e-maila do odpowiedniej osoby bądź grupy.

Właściwe przechowywanie leków ratuje życie
Nieodpowiednie przechowywanie leków może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowia. Farmaceuci i lekarze muszą na bieżąco kontrolować stan środków medycznych, których celem jest ratowanie życia.

Przechowywanie leków wymaga specyficznych warunków. Miejsce, w którym znajdują się medykamenty, nie powinno być narażone na zmiany w zakresie temperatury, wilgotności oraz nasłonecznienia. Większość leków przechowuje się w temperaturze pokojowej, która waha się pomiędzy 15 a 25 °C. Z kolei wilgotność powietrza musi być niższa niż 70 proc. Niekiedy producenci sami określą, jakie warunki są niezbędne do utrzymania trwałości leku. Na przykład szczepionki, probiotyki czy insuliny wymagają niskiej temperatury.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH