Ten lek na SM daje większą efektywność niż zakładano

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   08-12-2017, 15:34

Ten lek na SM daje większą efektywność niż zakładano Istotne jest błyskawicze rozpoczęcie terapii farmakologicznej na SM (Fot. Archiwum)

Fumaran dimetylu ma bardzo dobre działanie u szerokiego spektrum pacjentów chorych na SM. Jest on skuteczny zarówno u takich chorych, którzy wcześniej nie byli w ogóle leczeni, jak tych którzy mieli już kilka nawrotów - stwierdza prof. Andrew Chan z Ruhr-Universität Bochum.

Rynek Aptek: Jednym z leków na SM, stosowanym na terenie Unii Europejskiej od stycznia 2014 roku, a w Polsce refundowanym od lipca 2016 roku jest fumaran dimetylu. Lek ten przyjmuje już ponad 250 tys. pacjentów na całym świecie. Jak Pan go ocenia?

Prof. Andrew Chan: Ogólnie rzecz biorąc fumaran dimetylu jest lekiem przeznaczonym do leczenia pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią choroby. Zdecydowanie rzadziej stosujemy go u pacjentów z przewlekłą postacią choroby oraz z chorobą postępującą.

Mamy jednak doświadczenie we wszystkich tych postaciach, dzięki czemu możemy powiedzieć, że ten lek ma bardzo dobre działanie u szerokiego spektrum pacjentów. Jest on skuteczny zarówno u takich chorych, którzy wcześniej nie byli w ogóle leczeni, takich którzy mieli już kilka nawrotów, i tych, którzy byli wcześniej leczeni innym lekiem, zastąpionym potem fumaranem dimetylu.

Ogólnie rzecz biorąc możemy powiedzieć, że fumaran dimetylu przynosi korzyści zarówno wówczas, gdy podajemy go zaraz po diagnozie, jak i w późniejszym etapie. Badania pokazują, że substancja czynna zawarta w tym leku ma dużo większą efektywność kliniczną niż na początku zakładaliśmy.

Czy lek ten należy traktować jako pierwszoliniowy, od którego zaczynamy leczenie? W jakiej grupie pacjentów należałoby go stosować?

Obecnie fumaran dimetylu jest używany jako lek pierwszego rzutu u bardzo wielu pacjentów, u których choroba przebiega w różny sposób. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny lek pierwszoliniowy.

Na ten moment mamy bardzo wiele różnych substancji czynnych, które mogą być używane w pierwszej linii. Bardzo trudno jest je porównać, dlatego też dobór terapii pierwszoliniowej jest kwestią bardzo indywidualną.

Lekarz, który rozpoczyna leczenie u chorego na SM musi więc, dobierając terapię, brać pod uwagę bardzo wiele czynników, takich jak chociażby: stosowanie się do terapii przez pacjentów, choroby współistniejące, planowanie ciąży itd.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH