Terapia insuliną nasila zły wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-05-2015, 15:53

Terapia insuliną nasila zły wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza związane z natężonym ruchem drogowym nasila stan zapalny u chorych na cukrzycę typu 2, ale tylko tych leczonych insuliną - wynika z badania opublikowanego na łamach pisma ,,Environmental Pollution".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Tufts University School of Medicine, z University of Massachusetts oraz z Northeastern University, którzy przeanalizowali dane zebrane wśród 356 Portorykańczyków z cukrzycą typu 2 żyjących w Bostonie.

Jedna piąta z nich mieszkała niecałe 100 metrów od drogi (lub kilku dróg) o natężonym ruchu samochodowym (przejeżdżało nią ponad 20 tys. pojazdów dziennie), kolejna jedna piąta mieszkała w odległości 100-200 metrów od ruchliwej drogi. Na początku badania i ponownie po dwóch latach wszystkim pacjentom zmierzono poziom ciałka C-reaktywnego (CRP) we krwi. Jest ono wskaźnikiem rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego. Na jego podłożu mogą rozwijać się choroby układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia metaboliczne.

Okazało się, że w ciągu dwóch lat u pacjentów mieszkających na terenach o największym natężeniu ruchu drogowego i leczonych insuliną poziom białka C-reaktywnego wzrósł o 75-200 proc., w porównaniu z grupą mieszkającą na terenach bardziej oddalonych od ruchliwych dróg.

Nie zaobserwowano podobnego związku u chorych na cukrzycę typu 2, którzy stosowali metforminę i inne doustne leki na cukrzycę.

- Nasze badanie jest o tyle istotne, że wiele osób mieszkających w pobliżu dróg szybkiego ruchu może chorować na cukrzycę lub inne poważne schorzenia przewlekłe - komentuje współautor pracy dr Mkaya Mwamburi z Tufts University School of Medicine.

Badacz podkreśla, że póki co nie wiadomo, dlaczego doustne leki przeciwcukrzycowe miałyby chronić przed stanami zapalnymi, które rozwijają się pod wpływem zanieczyszczeń powietrza. Konieczne są dalsze badania, które to wyjaśnią.

Biorąca udział w badaniach dr Christine Rioux zwraca uwagę, że dzięki określeniu grup osób szczególnie podatnych na konsekwencje zanieczyszczeń powietrza można będzie opracować skuteczniejsze programy prewencyjne. Według niej ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza związane z ruchem samochodowym można próbować zmniejszyć poprzez zamykanie okien w godzinach największego natężenia ruchu czy stosowanie klimatyzacji w lecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE