Terapia wazopresyną może pomóc dzieciom z autyzmem?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP NAUKA/rynekaptek.pl   29-07-2015, 10:55

Terapia wazopresyną może pomóc dzieciom z autyzmem? Uczeni chcą leczyć dzieci z autyzmem wazoprasyną

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (USA) chcą ustalić, czy leczenie z zastosowaniem wazopresyny mogłoby poprawić funkcjonowanie społeczne u dzieci z autyzmem. Rozpoczęli już nawet pierwsze próby kliniczne.

Niski poziom hormonu o nazwie wazopresyna koreluje z gorszymi umiejętnościami społecznymi u dzieci cierpiących na autyzm - wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma ,,PLOS ONE".

Amerykańscy uczeni wykazali, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu o niskim poziomie wazopresyny - hormonu regulującego ciśnienie krwi i zachowanie - gorzej radzą sobie z przyjmowaniem i rozumieniem cudzej perspektywy myślenia niż pozostali badani. Poziom wazopresyny nie wpływa jednak na umiejętności społeczne u zdrowych maluchów.

Badacze mierzyli stężenie wazopresyny we krwi 159 dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Spośród nich 57 cierpiało na autyzm, 47 miało chore na autyzm rodzeństwo, a 55 rozwijało się zupełnie normalnie i nie miało obciążeń genetycznych. Wszystkie maluchy przechodziły serię testów sprawdzających ich umiejętności poznawcze i społeczne, np. zdolność do rozpoznawania cudzych emocji lub stopień wykształcenia teorii umysłu (wnioskowania o stanie umysłu innych osób).

Okazało się, że we wszystkich grupach u poszczególnych osób poziom wazopresyny był bardzo zróżnicowany. Jednak u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wiązał się on z wynikami na skali teorii umysłu. Maluchy cierpiące na autyzm, które miały niski poziom wazopresyny, wypadały w testach teorii umysłu najgorzej.

Uczeni rozpoczęli już pierwsze próby kliniczne z suplementacją wazoprasyny. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy leczenie z zastosowaniem wazopresyny poprawi funkcjonowanie dzieci z autyzmem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH