Trąd nie zapomniał o Europie

FARMAKOTERAPIA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   30-01-2017, 11:12

Trąd nie zapomniał o Europie W 2015 roku w Hiszpanii odnotowano osiem przypadków zakażeń trądem

Według najnowszych danych WHO, w 2015 roku aż 70 procent wszystkich przypadków zakażeń trądem odnotowano w Indiach, Indonezji i Chinach, jednak wraz z ogromną w ostatnim czasie falą uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu trąd powrócił także do Europy.

W ostatnią niedzielę stycznia był obchodzony 64. Światowy Dzień Trędowatych.

Ta niezwykle rzadka choroba endemiczna nadal dotyka blisko 200 tys. osób rocznie. Występuje łącznie w 24 krajach, głównie w biednych regionach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej - przypomina rp.pl.

Wraz z nienotowaną dotychczas falą uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu trąd powrócił także do Europy. W 2015 roku w Hiszpanii odnotowano osiem przypadków zakażeń tą chorobą, w Anglii cztery, a w Niemczech oraz Portugalii po dwa.

Trąd to choroba zakaźna wywołana bakterią Mycobacterium leprae, zwaną od imienia jej odkrywcy chorobą Hansena. Atakuje układ nerwowy, niszczy strukturę ciała i straszliwie okalecza.

Nie do końca wiadomo jednak, w jaki dochodzi do zakażenia. Badania wskazują, że podobnie jak prątki gruźlicy, bakteria przenosi się drogą kropelkową. Lekarze nie mają do końca pewności czy tylko w taki sposób. Wszystko przez bardzo długi czas inkubacji. Według szacunków średni czas wylęgania trądu to 3-5 lat.

W 2011 r. naukowcy odkryli, że człowiek nie jest jedynym wektorem przenoszenia choroby, a bakterię przenoszą także pancerniki, co było przyczyną blisko 200 zakażeń rocznie w USA.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH