"Tramwaj zwany pożądaniem" będzie edukował o HIV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-05-2016, 13:09

"Tramwaj zwany pożądaniem" będzie edukował o HIV Rusza akcja edukacyjna "Tramwaj zwany pożądaniem"

W maju na ulice polskich miast wyjadą specjalne tramwaje, by edukować młodych ludzi na temat HIV. W czasie weekendowych wieczorów pojawią się w dziewięciu miastach, na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. To element akcji "Tramwaj zwany pożądaniem".

Akcję - już po raz piąty - organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz profilaktyką zakażeń przenoszonych drogą płciową, w szczególności zakażeń HIV.

- Chciałabym, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia młodych do wykonywania testów w kierunku HIV. W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa, które skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że z dodatnim wynikiem testu przy odpowiedniej farmakoterapii można w pełni cieszyć się życiem - mówi Anna Rewekant z IFMSA-Poland, Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS.

Jak dodaje, fakt, że młode osoby najczęściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, powinien szczególnie zwrócić ich uwagę na ryzyko zakażenia HIV.

- To, że młodzi ignorują ten temat, potwierdza tyko jak ogromne są luki w wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową w polskim społeczeństwi" - ocenia Rewekant.

- Aktualnie prawie 60 proc. osób żyjących na świecie z HIV to ludzie poniżej trzydziestki, a co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed dwudziestką. Przemyślana edukacja młodych w obszarze zakażeń HIV jest więc nieodzowna - dodaje koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

Podczas tegorocznej edycji projektu "tramwaje zwane pożądaniem" pojawią się w dziewięciu miastach, w których będą jeździć przez kilka godzin w czasie wybranych weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne.

Tramwaje (lub specjalnie przystosowane autobusy) będą w tym roku kursować w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie, Białymstoku (w maju) oraz Gdańsku (tam tramwaj pojawi się w grudniu, w okolicach Światowego Dnia AIDS).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH