Trójwymiarowa wątroba z komórek do odkrywania leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Takeda/ rynekaptek.pl   17-11-2016, 09:08

Trójwymiarowa wątroba z komórek do odkrywania leków Metoda polega na wytwarzaniu trójwymiarowego ludzkiego narządu w miniaturowym rozmiarze, ze strukturami naczyniowymi z ludzkich komórek iPS

Centrum ds. Badań i Stosowania Komórek iPS przy Uniwersytecie Kioto (CiRA), Takeda oraz Yokohama City University zawarły umowę o współpracy w zakresie projektu badawczego nad komórkami iPS.

Centrum ds. Badań i Stosowania Komórek iPS przy Uniwersytecie Kioto (CiRA), Takeda oraz Yokohama City University ogłosiły, że zawarto umowę o wspólnych badaniach nad zastosowaniem metody produkcji miniaturowego modelu wątroby z ludzkich komórek iPS do badań nad nowymi lekami.

Metoda polega na wytwarzaniu trójwymiarowego ludzkiego narządu w miniaturowym rozmiarze, ze strukturami naczyniowymi z ludzkich komórek iPS (indukowane wielopotencjałowe komórki macierzyste) przez naśladowanie wczesnego procesu organogenezy w łonie matki.

Projekt ten, będący częścią wspólnego programu badawczego ogłoszonego przez CiRA i Takeda w kwietniu 2015 roku będzie prowadzony przez Profesora Takanoriego Takebe z Katedry Medycyny Regeneracyjnej przy Yokohama City University Graduate School of Medicine, jako głównego badacza.

Jest to ósmy projekt w ramach T-CiRA, będzie to zarazem pierwszy projekt prowadzony przez badacza spoza CiRA.

Opierając się na technologii wytwarzania miniaturowej wątroby uzyskanej z ludzkich komórek iPS opracowanej na Yokohama City University, badanie skupi się na opracowaniu systemu, który będzie w stanie odtworzyć złożone zjawiska zachodzące w organizmach pacjentów.

W ten sposób stworzony zostanie nowy model do odkrywania leków, aby móc badać nowe leki na nieuleczalne choroby lub zapewnić platformę predykcyjną do wykrywania rzadkich działań niepożądanych, które wcześniej były nieprzewidywalne przy wykorzystaniu tradycyjnych metod badawczych nad nowymi lekami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH