U chorych na astmę występuje silny efekt placebo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   27-07-2011, 11:50

Efekt placebo u chorych na astmę jest tak silny, że czują się oni tak samo dobrze jakby otrzymywali leki, które poprawiają wydolność oddechową, a nie tylko pozorują takie działanie - wykazały badania opublikowane przez "The New England Journal of Medicine".

- Placebo nie poprawia wydolności wydechowej chorych pod względem fizjologicznym, ale sprawia, że czują się oni tak jakby otrzymywali lek wykazujący takie działanie - podkreśla współautor badań prof. Ted J. Kaptchuk z Harvard Medical School.

Jego zdaniem, świadczy to o tym, jak silne działanie wykazuje sam "rytuał leczenia".

Placebo to substancja lub np. jakiś zabieg o obojętnym działaniu, oferowana choremu jako terapia. Nie ma ono właściwości leczniczych, np. nie leczy raka, ale może uśmierzyć bóle chorego, złagodzić dolegliwości przewodu pokarmowego (powodowane przez chemioterapię) albo obniżyć ciśnienie tętnicze krwi (związane z silnymi stresami). Chory musi tylko być przekonany, że to co otrzymuje, pomoże mu.

Nowe badania, przeprowadzone na zlecenie National Center for Complementary and Alternative Medicine, miały wykazać czy placebo u chorych na astmę poprawia wydolność oddechową, czy jedynie samopoczucie.

Obserwacje przeprowadzono na 39 astmatykach. Na przemian otrzymywali oni trzy rodzaje terapii: albuterol (lek stosowany w inhalacjach, który rozszerza oskrzela i ułatwia przepływ powietrza), środek o obojętnym działaniu również podawany w inhalacjach oraz pozorowaną akupunkturę (polegającą na tym, że nie były nakłuwane te miejsce ciała, które zwykle są w niej wykorzystywane).

Po zakończeniu wszystkich trzech etapów stwierdzono, że albuterol o 20 proc. poprawił wydolność oddechową chorych. W przypadku pozostałych dwóch terapii, w których wykorzystywano efekt placebo, poprawiła się ona o jedynie 7 procent.

Odczucia chorych były jednak znacznie inne. Byli oni przekonani, że obydwa rodzaje inhalacji (z lekiem i w postaci placebo) działały niemal jednakowo skutecznie. O ile albuterol w ich odczuciu poprawiał wydolność oddechową o 50 proc., to lek pozorowany zwiększał ją o 45 proc., a symulowana akupunktura - o 46 proc. Nawet brak jakiekolwiek terapii poprawiał samopoczucie chorych o 21 procent.

Autorzy badań twierdzą, że lekarze nie powinni sugerować się oświadczeniami dotyczącymi samopoczucia chorych po zastosowanej terapii. W przypadku astmy należy bardziej polegać na testach wydolności płuc. Również w badaniach klinicznych uwzględnianie jedynie subiektywnych odczuć pacjentów może być mało wiarygodne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH