U osób z cukrzycą szybciej może rozwinąć się depresja

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-09-2016, 14:37

U osób z cukrzycą szybciej może rozwinąć się depresja Wyniki badań wykazały, że objawy depresji - od łagodnych do ciężkich - miało blisko 31 proc. chorych na cukrzycę typu 1.

Osoby chore na cukrzycę – zarówno typu 1., jak i typu 2. - mają objawy depresji częściej niż osoby z ogólnej populacji. Potwierdzają to badania prezentowane na trwającym w Monachium 52. kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Uczestnicy kongresu przekonywali jednocześnie, że diagnozowanie i leczenie depresji w cukrzycy jest bardzo ważne, gdyż schorzenie to pogarsza znacznie kontrolę poziomu cukru we krwi, i przez to zwiększa ryzyko powikłań cukrzycy.

O tym, że ryzyko wystąpienia depresji czy też typowych dla niej objawów jest znacznie wyższe wśród pacjentów cierpiących na cukrzycę, świadczą wyniki prowadzonego od dziewięciu lat międzynarodowego badania pt. International Diabetes Management Practices Survey (IDMPS).

Naukowcy pod kierunkiem dr. Pablo Achnera ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Ignacego w Bogocie w Kolumbii przeanalizowali dane zebrane w 2011 r. wśród niemal 9,9 tys. pacjentów cierpiących na cukrzycę (z czego ok. 2,3 tys. miało cukrzycę typu 1., a ok. 7,6 tys. - cukrzycę typu 2.) z 21 krajów świata.

Okazało się, że objawy depresji - od łagodnych do ciężkich - miało blisko 31 proc. chorych na cukrzycę typu 1. oraz 29 proc. chorych na cukrzycę typu 2.

Częściej występowały one wśród kobiet i pacjentów, którzy mieli więcej powikłań cukrzycy. Ponadto w grupie z cukrzycą typu 2. odsetek pacjentów z objawami depresji był najwyższy wśród tych, którzy stosowali wyłącznie insulinoterapię - wynosił niemal 47 proc. Prezentując badanie dr Achner zaznaczył, że w tej grupie stwierdzano też częściej powikłania cukrzycy (miało je ok. 82 proc. chorych).

Ogólnie u pacjentów z depresją wyniki kontroli poziomu glukozy we krwi były gorsze.

- Nasze wyniki potwierdzają konieczność prowadzenia rutynowych testów w kierunku depresji wśród osób chorych na cukrzycę - podsumował dr Achner.

Autorzy innego międzynarodowego badania o akronimie INTERPRET-DD, którym objęto ok. 3 tys. pacjentów z cukrzycą typu 2. z 15 krajów świata (w tym około 200 z Polski), wykazali z kolei, że depresję miało nieco ponad 10 proc. badanej grupy. Częściej były to kobiety, mieszkańcy miast, osoby z niższym wykształceniem i brakiem regularnych dochodów. Podobny był odsetek chorych, którzy przebyli epizod depresji w przeszłości. Natomiast nawracającą depresję stwierdzono u ok. 5 proc. pacjentów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH