Uaktywnienie GABA pomoże w walce z depresją?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-11-2016, 08:24

Uaktywnienie GABA pomoże w walce z depresją? Wykorzystanie związków regulujących pracę receptorów GABA może być pomocne w leczeniu depresji

Zwiększenie aktywności neuroprzekaźnika GABA wywołuje u myszy z depresją efekt antydepresyjny - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania (USA). O ich odkryciu zawiadamia czasopismo Molecular Psychiatry.

- GABA to rodzaj neuroprzekaźnika o działaniu hamującym aktywność układu nerwowego. Jego nieprawidłowe działanie jest związane z występowaniem szerokiego spektrum zaburzeń neuropsychiatrycznych. Wzrasta ilość dowodów sugerujących, że dysfunkcja GABA ponosi również winę za rozwój depresji - powszechnej i kosztownej choroby stanowiącej główną przyczynę samobójstw - mówi koordynator badania Bernhard Luescher.

W leczeniu depresji nie stosuje się jednak środków zwiększających aktywność neuroprzekaźnika GABA (kwasu γ-aminomasłowego) ze względu na ich małą skuteczność. Wykorzystuje się je natomiast w celu wywołania efektu przeciwlękowego i uspokajającego, jak w przypadku leków benzodiazepinowych.

Do leków antydepresyjnych zalicza się z kolei środki pobudzające produkcję innych neuroprzekaźników - serotoniny i rzadziej noradrenaliny. Niestety leki te działają wolno i przynoszą ulgę jedynie części pacjentów.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Pensylwania sugeruje jednak, że wykorzystanie związków regulujących pracę receptorów GABA może być pomocne w leczeniu depresji - trzeba tylko wiedzieć, na których receptorach skupić oddziaływania.

W ramach eksperymentu badacze blokowali receptory GABA należące do grupy interneuronów SST+, co do których istnieje podejrzenie, że są zaangażowane w powstawanie depresji. W wyniku blokady receptory traciły kontrolę nad wydzielaniem neuroprzekaźnika GABA, więc mózg produkował go więcej niż zazwyczaj. To skutkowało zahamowaniem aktywności sąsiednich neuronów uwalniających jeszcze inny związek - glutaminian. Co najważniejsze, u myszy poddanych takiej terapii słabły symptomy depresji, a zwierzęta zachowywały się tak, jakby otrzymały skuteczne leki antydepresyjne.

Badanie pokazuje, że zwiększenie produkcji neuroprzekaźnika GABA w niektórych rejonach mózgu może stanowić efektywny i szybki sposób leczenia depresji. Prace nad tym zagadnieniem będą kontynuowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH