UK: u nas e-recepty działają od pierwszych lat tego wieku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PolishExpress/rynekaptek.pl   19-10-2015, 15:09

UK: u nas e-recepty działają od pierwszych lat tego wieku E-recepty w UK są realizowane od początku XXI wieku

Wielka Brytania posiada nie tylko bogaty w praktyczne informacje, mapy usług i poradniki portal zdrowotny prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia (NHS), lecz również jest pionierem z zakresu wysyłkowej sprzedaży leków na receptę.

W UK leki można otrzymać pocztą, jak i samą receptę wypisaną przez lekarza na podstawie internetowej konsultacji medycznej. Również i w Polsce apteki internetowe próbują rozszerzać wachlarz swoich usług o taką usługę, jednak wygląda na to, że ten rynek w Polsce jeszcze raczkuje – pisze polishexpress.co.uk.

- System działa pierwszych lat tego wieku. Prekursorzy mieli problemy prawne z wdrożeniem systemu do legalizacji, jednak znalazło się rozwiązanie: Generalna Rada Farmaceutyczna (GPhC) sprawdza każdy podmiot umożliwiający taką sprzedaż i placówki, które spełniają surowe wymogi otrzymują koncesję na działalność. Ich numer licencji można sprawdzić na stronach rządowych. Osoby szukające bezpiecznej placówki powinny szukać właśnie numeru GPhC na ich witrynach – mówi redakcji gazeta dr Adnan, lekarz wypisujący leki na receptę w jednej z brytyjskich przychodni internetowych.

Jak to działa?

- W przychodni online, w której pracuję ma ona postać formularza medycznego, który pacjent musi wypełnić przy wyborze leku. Pytania są praktycznie takie same jak w rozmowie twarzą w twarz z pacjentem i tak samo obejmuje je tajemnica lekarska – dotyczą m.in. historii medycznej, przyjmowanych leków, chorób w rodzinie, przebytych operacji itp. Oraz oczywiście pytania specyficzne do zamawianego leku – odpowiada Adnan.

Przepisywane leki są w grupie tzw. obniżonego ryzyka, gdzie wywiad lekarski można zastąpić internetowym, ale konsultacja zawsze jest niezbędna przed ich zastosowaniem – są to wciąż leki na receptę.

Po wysłaniu leku pacjent pozostaje online w stałym kontakcie z lekarzem.

Internetowi lekarze uprzedzają jednak pacjentów, że wirtualne konsultacje nie zastąpią tradycyjnych wizyt. Recepty online są raczej udogodnieniem dla ludzi, którym w danym momencie ciężko jest odwiedzić lekarza z jakichkolwiek przyczyn.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE