UNICEF ujawnia: tyle płacimy za szczepionki

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   31-05-2011, 09:47

UNICEF ujawnia: tyle płacimy za szczepionki

Po raz pierwszy organizacja UNICEF publicznie ujawniła, ile płaci firmom farmaceutycznym za szczepionki dla dzieci.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - największa na świecie organizacja, której działalność poświęcona jest ochronie zdrowia, zapewnieniu edukacji i przestrzeganiu praw dziecka) opublikował na swojej stronie internetowej, ile płaci firmom farmaceutycznym za 16 różnych szczepionek. Dane obejmują także zmiany w cenie tych szczepionek w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W tabelach są luki, bo nie wszystkie firmy zgodziły się na publikacje danych, a to był warunek ich ujawnienia (m.in. Novartis AG i Merck, czy Japan BCG Loboratory odmówiły zgody na ujawnienie cen) - informuje Gazeta Wyborcza.

- To nasz pierwszy krok, ale zamierzamy wykonać kolejne. Będziemy odkrywać szczegóły "umów szczepionkowych" - twierdzi Shanelle Hall, dyrektor ds. podziałów zasobów leków w UNICEF. Organizacja liczy na to, że przejrzystość w tej kwestii zmusi firmy do obniżania cen, a to pozwoli na ratowanie większej liczby dzieci.

- Jawność siłą rzeczy spowoduje większą konkurencyjność i możliwość wyboru tych, którzy oferują najwięcej za najmniejszą cenę - wyjaśnia Hall.

W ostatnim roku UNICEF wydał 757 mln dolarów na zakup 2,5 mld dawek szczepionek dla 99 krajów. Lista ujawnia duże różnice w cenach. Zachodnie koncerny życzą sobie czasami dwa razy więcej za swoje produkty niż firmy z Indii czy Indonezji.

W ostatniej dekadzie koszt szczepionek na odrę, polio i tężec niemal się podwoił. Jednak ceny kilku preparatów pozostały bez zmian lub nawet nieco spadły, kiedy na rynku pojawiali się konkurenci.

Dokładny spis cen poszczególnych szczepionek znajduje się na stronie organizacji UNICEF-u: http://www.unicef.org/supply/index_57476.html.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH