Urolodzy chcą refundacji leczenia raka pęcherza z wykorzystaniem Hexvixu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rp.pl/rynekaptek.pl   27-10-2015, 09:16

Urolodzy chcą refundacji leczenia raka pęcherza z wykorzystaniem Hexvixu Hexvix może pomóc nie tylko w diagnozowaniu, ale także w leczeniu

Urolodzy zabiegają o refundację Hexvixu (heksyl aminolewulinianu), w leczeniu raka pęcherza, dotychczas stosowanego podczas diagnozowania. Złożyli w tej sprawie wniosek, ale nie jeszcze otrzymali odpowiedzi.

Obecnie Hexvix jest refundowany tylko w celu wskazania komórek nowotworowych, a nie do ich usuwania - pisze Rzeczpospolita.

– Wniosek dotyczy wykonywania pewnej procedury w leczeniu raka pęcherza moczowego. Wymagany jest do tego preparat Hexvix – rodzaj fotouczulacza, którego podanie do pęcherza moczowego pozwala wykryć komórki nowotworowe w ścianie pęcherza moczowego i miejsca wznowy raka, które nie są widoczne w świetle białym wykorzystywanym w podstawowej diagnostyce – mówi prof. Marek Sosnowski, krajowy konsultant w dziedzinie urologii i szef I Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Problemem jest cena. Preparat kosztuje ok. 400 euro za jedną dawkę.

– Wykonujemy rocznie ok. 50 tys. cystoskopii w celach diagnostycznych i kontrolnych. Specjalistyczna procedura, o której tu mówimy, może dotyczyć około 1–1,5 tys. pacjentów rocznie - podkreśla prof. Sosnowski. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE