URPL: czy można zapobiegać błędom medycznym w farmakoterapii?

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   03-03-2016, 12:12

URPL: czy można zapobiegać błędom medycznym w farmakoterapii? Nadmiar zażywanych leków przez pacjenta jest jednym z problemów farmakoterapii

Błędy w preskrypcji w szpitalach występują u 0,3-9,1% pacjentów, natomiast 1,6%-2,1% - to błędy lekowe przy wypisie ze szpitala. Koszt szkody z tego wynikający jest szacowany na 4,5-21,8 miliardów euro - wynika z danych WHO z 2015 roku.

Stosując farmakoterapię zawsze oprócz oczekiwania skuteczności musimy liczyć się z występowaniem niepożądanych działań leków (ndl). Powikłania farmakoterapii mogą powstawać nie tylko w wyniku spontanicznego ich występowania, ale mogą być konsekwencją zarówno zdarzeń niepożądanych w farmakoterapii jak i błędu medycznego, jaki może wystąpić podczas stosowania leków - przypomina dr Wojciech Łuszczyna z URPL.

W przypadku, kiedy mówimy o błędzie medycznym zakładamy, że lek zostaje podany pacjentowi, u którego istnieją przeciwwskazania bezwzględne lub względne do jego podania. Z błędem mamy również do czynienia, gdy lek zostaje podany w nieodpowiedniej dawce, w błędnych przedziałach czasowych pomiędzy kolejnymi podaniami oraz gdy lek zostaje podany u pacjenta, który jednoczasowo zażywa inne leki lub np. stosuje suplementy diety, mogące wchodzić między sobą w niekorzystne interakcje, których konsekwencją jest zmniejszenie skuteczności i zmniejszenie bezpieczeństwa dla pacjenta.

- Niestety w praktyce mamy nierzadko do czynienia z brakiem możliwości ustalenia, co w danym momencie zażywa pacjent, gdyż nadal nie dysponujemy jakimkolwiek jednoznacznym dokumentem, który o tym informuje. Co więcej polski pacjent lubi się leczyć, a zatem może przyjmować dostępne bez recepty „leki ukradkowe”, o których nie informuje swojego lekarza - dodaje dr Łuszczyna.

Ocenia, że następna kwestia to powszechnie stosowana suplementacja, co gorsze bez jakichkolwiek podstaw merytorycznych: - Często konsument nie widzi różnic między lekiem a suplementem, co więcej nie zdając sobie z sprawy z możliwości wystąpienia ciężkich powikłań, a nawet zgonu zaczyna wraz z lekami przyjmować liczne suplementy, czego konsekwencją może być hospitalizacja.

W przypadku błędu medycznego w farmakoterapii możemy mieć do czynienia z podaniem leku w populacji wiekowej, która nie powinna danego leku otrzymać. Dotyczy to w szczególności populacji pediatrycznej i geriatrycznej, gdzie zmiany w farmakokinetyce i farmakodynamice leków mogą indukować działania niepożądane. Tak samo warto pamiętać o ograniczeniach i przeciwwskazaniach do stosowania leków w okresie ciąży i karmienia piersią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH