URPL informuje o zaleceniach dotyczących stosowania mirabegronu

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   15-09-2015, 14:38

URPL informuje o zaleceniach dotyczących stosowania mirabegronu Działania niepożądane pod lupą EMA

U pacjentów przyjmujących mirabegron (Betmiga) odnotowano ciężkie przypadki wystąpienia nadciśnienia tętniczego i podwyższenia ciśnienia krwi. Dlatego EMA wydała nowe zalecenia dotyczące ryzyka związanego ze stosowaniem leku.

Stosowanie mirabegronu jest obecnie przeciwwskazane u pacjentów z ciężkim, niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym definiowanym jako ciśnienie skurczowe ≥180 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe ≥110 mm Hg.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać pomiar ciśnienia krwi i regularnie monitorować je w trakcie leczenia, w szczególności u pacjentów z nadciśnieniem.

Stosowanie mirabegronu jest wskazane w objawowym leczeniu naglącego parcia na mocz, częstomoczu i (lub) nietrzymania moczu spowodowanego naglącymi parciami u dorosłych pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego (OAB).

Podwyższone ciśnienie krwi stanowi znany czynnik ryzyka stosowania mirabegronu i zostało zawarte w informacji o produkcie.

Nowe zalecenia wynikają z przeglądu łącznych danych dotyczących związku stosowania mirabegronu i podwyższonego ciśnienia krwi dokonanego przez Europejską Agencję Leków. U pacjentów przyjmujących mirabegron odnotowano ciężkie przypadki wystąpienia nadciśnienia tętniczego i podwyższenia ciśnienia krwi.

Dodatkowo zgłoszono przypadki przełomu nadciśnieniowego oraz incydentów naczyniowomózgowych i sercowych związanych z nadciśnieniem o wyraźnej zależności czasowej z zastosowaniem mirabegronu. W przypadku niektórych tego typu zgłoszeń dostępne są ograniczone informacje lub występują inne czynniki współistniejące.

W związku z tym stosowanie mirabegronu u pacjentów z ciężkim, niekontrolowanym nadciśnieniem krwi jest obecnie przeciwwskazane. Przed rozpoczęciem leczenia należy zmierzyć ciśnienie krwi i regularnie je monitorować, w szczególności u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH