URPL: o bezpieczeństwie interferencji leków w testach opartych na reakcji Trindera

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   16-11-2015, 10:52

URPL: o bezpieczeństwie interferencji leków w testach opartych na reakcji Trindera

Notatka bezpieczeństwa firmy Thermo Fisher Scientific Oy dotycząca interferencji leków w testach opartych na reakcji Trindera: Glucose (GOD-POD), Uric Acid (AOX), Triglycerides, Cholesterol, Creatinine (Enzymatic), HDL-Cholesterol Plus i LDL-Cholesterol.

Firma Thermo Fisher Scientific Oy, przeprowadza działania korygujące dotyczące bezpieczeństwa wyrobów (Field Safety Corrective Action) dla ww. produktów.

Powód działań korygujących:

N-acetylcysteina (NAC), Acetaminofen (Paracetamol), przez jego metabolity N-acetyl-p-benzochinonoiminy NAPQI oraz Metamizol mogą interferować w tzw. reakcji Trindera.

Reakcja Trindera oparta jest na reakcji kolorymetrycznej pomiędzy nadtlenkiem wodoru (H2O2), aminoantypiryną i pochodną fenolu katalizowaną w obecności peroxydazy.

Reakcje peroksydazowe mogą być zakłócone przez wyżej wymienione leki, co może prowadzić do fałszywie zaniżonych wyników.

Ostatnio zauważono, że wspomniana powyżej możliwości interferencji odnosi się do produktów opartych na reakcji Trindera, niezależnie od producenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH