URPL ostrzega: lek Avastin źle stosowany może powodować ciężkie zapalenia gałki ocznej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-02-2009, 12:48

Lek Avastin stosowany, niezgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami, w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, może powodować ciężkie zapalenia gałki ocznej - informuje strona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Lek ten jest przeciwciałem monoklonalnym (o nazwie bewacyzumab), który hamuje rozwój nowych naczyń krwionośnych. Jest stosowany w leczeniu nowotworów złośliwych, bo hamując wzrost naczyń w guzach ogranicza ich rozwój oraz zdolność tworzenia przerzutów.

Ze względu na mechanizm działania od pewnego czasu okuliści w Polsce i innych krajach świata stosują Avastin w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), która jest spowodowana nieprawidłowym rozrostem sieci naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Jest to rzadsza postać AMD (cierpi na nią tylko 10 proc. chorych), ale ma bardzo dramatyczny przebieg i szybko prowadzi do całkowitej utraty widzenia.

Zdaniem Małgorzaty Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska oraz dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, stosowanie Avastinu w leczeniu AMD można określić jako eksperyment medyczny, gdyż nie jest on zarejestrowany z takim wskazaniem.

- Wiemy, że lekarze podają ten lek pacjentom z wysiękową postacią AMD nie informując ich, że nie został on stworzony do podawania do bardzo delikatnej gałki ocznej, ale do leczenia raka jelita grubego i że jest coraz więcej przypadków zapalenia oka po iniekcji tego preparatu. Pojawiają się nawet doniesienia o przypadkach całkowitej utraty wzroku po jego zastosowaniu - powiedziała Małgorzata Pacholec.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej URPLWMiPB przez producenta leku - firmę Roche, po podaniu Avastinu do ciała szklistego oka mogą się pojawić takie działania niepożądane jak podrażnienie oka, światłowstręt, niewyraźne widzenie i męty w ciele szklistym (związane z reakcją komórkową w przedniej i tylnej części gałki ocznej).

Do 26 listopada 2008 r. informacje o tego typu działaniach niepożądanych napłynęły do producenta z Kanady, gdzie odnotowano 2 ogniska obejmujące łącznie 25 przypadków działań niepożądanych u pacjentów, u których stosowano - niezgodnie ze wskazaniami - Avastin z serii B3002B028. Niewielka liczba spontanicznych zgłoszeń nt. zdarzeń niepożądanych związanych ze śródgałkowym podaniem leku napłynęła też z kilku państw członkowskich UE. Nie były one jednak związane z określonymi seriami Avastinu.   

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH