URPL przypomina o zgłaszaniu niepożądanych działań produktów leczniczych

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ŁS/rynekaptek.pl   10-02-2015, 16:02

URPL przypomina o zgłaszaniu niepożądanych działań produktów leczniczych URPL prezentuje film promujący zgłaszanie ndl

URPL zaprezentował kolejny film wspierający kampanię "Lek bezpieczny", który ma przypominać pacjentom i upoważnionym grupom zawodowym, o konieczności monitorowania i zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych.

URPL zwraca uwagę, że obowiązek zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych spoczywa nie tylko na lekarzach i farmaceutach, ale także na pielęgniarkach, położnych, technikach farmaceutycznych. Możliwość bezpośredniego uczestnictwa w systemie nadzoru uzyskali pacjenci i ich opiekunowie, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.

- Mając na celu podniesienie świadomości pacjentów i grup zawodowych zobowiązanych do uczestnictwa w monitorowaniu niepożądanych działań leków Urząd Rejestracji przygotował kolejny krótki film przypominający podstawowe informacje na ten temat – informuje URPL.

Trzyminutowy film pt. „Jak zgłaszać działania niepożądane” wyjaśnia, dlaczego warto zgłaszać działania niepożądane, kto może to robić oraz instruuje, jak to robić.

URPL zwraca uwagę, że należy zgłaszać reakcje niepożądane wynikające zarówno z prawidłowego jak i nieprawidłowego stosowania produktów, przypadki zatruć lekowych i przypadki powikłań będących wynikiem błędu w podaniu leku.

- Nadzorem objęte są wszystkie produkty dopuszczone do obrotu w Polsce, a więc leki stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym, leki na receptę, w tym szczepionki, leki dostępne w sprzedaży odręcznej, leki stare i nowe, stosowane wyłącznie przez specjalistów i stosowane przez wszystkich pacjentów w powszechnych dolegliwościach – czytamy w komunikacie.

Film można obejrzeć na stronie internetowej Urzędu.

Więcej: urpl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH