URPL: zażywanie leków OTC też trzeba monitorować

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   05-01-2015, 08:00

URPL: zażywanie leków OTC też trzeba monitorować

Leki OTC stanowią dobry sposób na znoszenie lub łagodzenie najprostszych schorzeń, poprawiając komfort życia i przyczyniając się do zachowań prozdrowotnych - ocenia prezes Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Podkreśla jednak, że do obszaru leków OTC nie należą suplementy diety: - To są środki spożywcze, podlegające Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Suplementy mają działanie fizjologiczne, ale nie mają wskazania leczniczego. Suplementy diety nie leczą.

Ponieważ leki OTC możemy kupować także w obrocie pozaaptecznym, nie zawsze można liczyć na fachową pomoc farmaceuty. - Dlatego warto czytać ulotki - zachęcał szef URPL, podczas konferencji organizowanej przez Urząd "Bezpieczeństwo leków stosowanych bez recepty lekarskiej" (Warszawa, 11 grudnia 2014r.).

Leki bez recepty najczęściej są stosowane w łagodnych dolegliwościach, do leczenia krótkotrwałego, interwencyjnego, wspomagającego. Nie mogą być stosowane do prowadzenia długotrwałej terapii schorzeń, zwłaszcza bez nadzoru lekarza. OTC, podobnie jak i inne produkty lecznicze, mogą być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych i interakcji, stąd konieczność monitorowania tych działań.

Jak przypomniał prezes Urzędu, od 25 listopada 2013 roku istnieje możliwość zgłaszania działań niepożądanych przez pacjentów lub ich opiekunów bezpośrednio do URPL.

Są dwie kategorie dostępności: leki bez recepty i produkty wydawane z przepisu lekarza. Te dzielą się na subkategorie: leki zastrzeżonego zastosowania oraz zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe oraz stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.

Pod względem kategorii rejestracji leków dostępnych w obrocie, leki OTC stanowią 2 proc., produkty stosowane w lecznictwie zamkniętym - 5 proc., pozostałe to leki na receptę.

Leki z przepisu lekarza wydawane wtedy, gdy mogą stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia, produkty o wysokiej toksyczności, ze szkodliwym wpływem na funkcje rozrodcze, w poważnymi działaniami niepożądanymi, a także te zawierające nowe substancje czynne, które wymagają dalszej obserwacji oraz produkty stosowane domięśniowo i pozajelitowo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH