Uruchomiono europejski serwis do zgłaszania działań niepożądanych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: EMA/URPL/rynekaptek.pl   09-10-2014, 08:03

Uruchomiono europejski serwis do zgłaszania działań niepożądanych leków www.adrreports.eu - to serwis internetowy, w którym można zgłosić działanie niepożądane leków (fot. Fotolia/PTWP)

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency - EMA) zachęca do zgłaszania podejrzeń wystąpienia działań niepożądanych leków zarejestrowanych procedurą narodową – informuje serwis internetowy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Od 8 października obywatele Unii Europejskiej mogą uzyskiwać informacje na temat możliwych działań niepożądanych dla około 1 700 substancji czynnych zawartych w lekach dopuszczonych do obrotu na terytorium UE poprzez stronę internetową www.adrreports.eu.

Jak informuje URPL, stronę uruchomiono w roku 2012 i zawierała pierwotnie jedynie informacje o podejrzeniach wystąpienia działań niepożądanych dla leków dopuszczonych do obrotu za pomocą procedury centralnej. Obecnie udostępnia informacje dotyczące leków dopuszczonych przez organy narodowe w UE.

- Podejrzenia wystąpienia działań niepożądanych są zgłaszane przez pacjentów, konsumentów i przedstawicieli zawodów medycznych. Zgłoszenia te dotyczą podejrzeń istnienia zależności między lekiem a działaniem niepożądanym, ale niekoniecznie związek ten jest potwierdzony (działania te nie muszą być związane, ani spowodowane lekiem) – czytamy w komunikacie Urzędu.

Skąd ten pomysł? Narodowe urzędy leków lub firmy farmaceutyczne posiadające pozwolenie na dopuszczenie do obrotu są zobowiązane do przekazywania zgłoszeń elektronicznie do systemu EudraVigilance, europejskiej bazy danych działań niepożądanych na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Informacje są udostępniane na stronie internetowej pochodzą z EudraVigilance. Spontaniczne zgłoszenia działań niepożądanych dostarczają właściwym organom ważnych informacji, które są wykorzystywane do monitorowania bezpieczeństwa leków. Przez cały cykl życia produktu leczniczego organy regulacyjne analizują wszystkie zgłoszenia, razem z innymi dostępnymi informacjami dotyczącymi leku, ażeby zapewnić, że korzyści przeważają nad ryzykiem i zoptymalizować bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Każde zgłoszenie dostępne na stronie internetowej zawarte jest w zbiorze działań niepożądanych zgłaszanych do EudraVigilance.

Jak baza działa w praktyce? EMA opublikowała broszurę dostępną we wszystkich oficjalnych językach UE (w tym w polskim). Wyjaśnia ona w jaki sposób można zgłaszać działania niepożądane i zawiera dane kontaktowe dla wszystkich państw członkowskich.

Czytaj więcej: urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH