USA: coraz więcej kobiet umiera z powodu ciąży

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-08-2016, 13:11

USA: coraz więcej kobiet umiera z powodu ciąży Powodem jest ograniczenie funduszy przeznaczonych na ochronę zdrowia kobiet oraz planowanie rodziny.

USA należą do nielicznych krajów, w których ostatnimi laty rośnie liczba zgonów mających związek z ciążą - w Teksasie o niemal 100 proc – informuje pismo „Obstetrics & Gynaecology”.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba zgonów z przyczyn związanych z ciążą wzrosła w USA o 26,6 proc. Szczególnie dramatycznie sytuacja pogorszyła się w Teksasie - w ciągu roku (pomiędzy 2011 a 2012) wskaźnik umieralności matek zwiększył się niemal dwukrotnie.

Tylko w ośmiu krajach świata wskaźnik ten w ostatnich dziesięcioleciach rósł - zamiast spadać. Pozostałe kraje to Grecja, Afganistan, Belize, Salwador, Gwinea Bissau i Seszele.

Dane pochodzą z badań prowadzonych przez prof. Marian MacDorman z University of Maryland. Średni wskaźnik umieralności matek w USA wynosił 23,8 na 100 tys. żywych urodzeń w 2014 roku (choć naukowcy wykluczyli z tego obliczenia Teksas i Kalifornię). Dla porównania w roku było tylko 9 zgonów matek na 100 tys. żywych urodzeń w Wielkiej Brytanii i sześć - w Australii.

W grę wchodzi miedzy innymi o ograniczenie funduszy przeznaczonych na ochronę zdrowia kobiet oraz planowanie rodziny. Teksaskie prawo ograniczające wskazania do aborcji (obalone ostatnio przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych) przyczyniło się do zamknięcia szeregu klinik aborcyjnych w całym stanie. Mogło to utrudnić dostęp do aborcji w przypadku kobiet, których ciąża zagrażała zdrowiu.

Specjaliści wskazują także inne prawdopodobne czynniki stojące za niepokojącym wzrostem liczby zgonów. Coraz więcej mieszkanek USA rodzi w późniejszym wieku i/lub poprzez cesarskie cięcie albo zachodzi w ciążę będąc obciążonymi czynnikami ryzyka w rodzaju otyłości czy nadciśnienia.

Z drugiej strony - w porównaniu z sytuacją sprzed kilkudziesięciu lat - poprawiły się metody zbierania danych dotyczących publicznego, co może częściowo wyjaśnić wzrost liczby odnotowanych zgonów mających związek z ciążą.

Jednak najbardziej prawdopodobnym czynnikiem wydaje się ekspertom ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, związany z zamykaniem klinik, zamieszkiwaniem na terenach wiejskich czy brakiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Dla porównania, Polska jest jednym z 19 krajów, które w latach 1990-2013 zdołały obniżyć wskaźnik umieralności matek o co najmniej 75 proc, spełniając tym samym jeden z tzw. Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. W naszym kraju oddało się zredukować liczbę zgonów o 81 proc, do 5 na 100 000 żywych urodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH