USA: lek stosowany w walce z HIV - także prewencyjnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   18-07-2012, 14:35

Amerykańska Agencja Leków i Żywności FDA zezwoliła na stosowanie leku truvada jako środka profilaktycznego przeciwko HIV/AIDS. Wcześniej eksperci z Komitetu Doradczego ds. Leków Antywirusowych doradzającego FDA, rekomendowali możliwość przepisywania leku osobom zdrowym.

Specyfik został zarejestrowany w 2004 r. w USA, rok później uzyskał zgodę EMA na wejście na rynek europejski, do stosowania u osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa HIV.

Zaobserwowano jednak, że ryzyko zakażenia spada również, jeśli lek przyjmuje osoba zdrowa, utrzymująca kontakty seksualne z zakażonymi. Według szacunków amerykańskiego centrum zwalczania i zapobiegania chorób CDC, kosztująca 14 tys. dolarów rocznie terapia, mogłaby dotyczyć nawet 415 tys. Amerykanów "legitymujących" się negatywnym wynikiem testu.

Zgoda zewnętrznego panelu ekspertów rekomendujących amerykańskiej Agencji używanie leku przez osoby niezakażone jest warunkowana połączeniem terapii lekowej ze stosowaniem prezerwatyw oraz wykonywaniem testów na obecność wirusa co trzy miesiące.

Dodatkowo FDA oceniała stosunek korzyści ze stosowania leku przez osoby zdrowe w celu uniknięcia zakażenia do ryzyka związanego z efektami ubocznymi działania leku w postaci uszkodzenia nerek oraz niebezpiecznego wzrostu poziomu kwasu mlekowego we krwi.

Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że pieniądze przeznaczone na farmakologiczną prewencję powinny być raczej wydane na działania edukacyjne wśród lekarzy i pacjentów, oferowanie bezpłatnych testów na obecność wirusa i zabezpieczeń w postaci prezerwatyw stosowanych przez zakażonych podczas kontaktów seksualnych. Ponadto szerokie stosowanie leku może spowodować narastanie oporności wirusa na produkt.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH