USA: mężczyźni żyją krócej, ale na starość są w lepszej kondycji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-03-2016, 15:22

USA: mężczyźni żyją krócej, ale na starość są w lepszej kondycji

Choć przeciętna długość życia kobiet się wciąż wydłuża, to po 2000 r. jednocześnie przestała się wydłużać również ich sprawność i ogólny stan zdrowia - wynika z przeprowadzonych w USA badań, opublikowanych przez American Journal of Public Health.

Przeciętna długość życia Amerykanek wydłużyła się do 81 lat i jest o 5 lat dłuższa niż w przypadku Amerykanów. Kobiety żyją o 2 lata dłużej niż w 2005 r., podczas gdy długość życia mężczyzn wzrosła od tego czasu o trzy lata. Przed 20 laty panie żyły w Stanach Zjednoczonych 79 lat, a panowie - 73 lata.

Najbardziej zaskakujące jest, że wśród mężczyzn nie tylko szybciej wydłuża się tzw. przeciętna oczekiwana długość życia. Z bada prof. Vicki Freedman z University of Michigan i jej zespołu wynika, że dłużej cieszą się oni lepszym stanem zdrowia i kondycją. Ta różnica utrzymuje się nawet wśród osób długowiecznych obojga płci, które żyją równie długo.

Prof. Freedman podaje przykład Amerykanów w wieku 85 lat. Z danych statystycznych wynika, że mężczyzna w tym wieku może oczekiwać, że w miarę dobrej kondycji będzie żył jeszcze 4 lata, podczas gdy kobiety jedynie 2,5 roku. W USA aż 68 proc. kobiet po 65 roku życia nie jest w pełni samodzielna.

Według amerykańskiej specjalistki, choć przeciętna długość życia kobiet się wciąż wydłuża, to po 2000 r. jednocześnie przestała się wydłużać również ich sprawność i ogólny stan zdrowia. Tymczasem u mężczyzn przeciętna długość życia wydłuża się wolniej, ale towarzyszy temu dłuższe zachowanie w miarę dobrej kondycji.

Prof. Freedman twierdzi, że kobiety są bardziej podatne na związane z wiekiem schorzenia, takie jak reumatyzm, depresja, osteoporoza i demencja. Amerykanki nie są pod tym względem wyjątkiem, podobnie jest w innych w Europie i Japonii.

Duże znacznie ma styl życia. Mężczyźni rzadziej umierają na zawały serca, do czego przyczynił się postęp medycyny, jak również zmiana nawyków na bardziej prozdrowotne. Z kolei kobiety w przeszłości zaczęły częściej palić papierosy. Być może skutkiem tego jest gorsza jakość życia części z nich w wieku starczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH