USA: w 2014 dopuszczono na rynek 41 innowacyjnych terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   26-02-2015, 08:15

USA: w 2014 dopuszczono na rynek 41 innowacyjnych terapii

W 2014 roku zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych rekordową liczbę 41 nowych leków innowacyjnych, najwięcej od 1996 r. – informuje "New Scientist”.

Nie było dotąd tak wielu zupełnie nowych farmaceutyków, na które zgodę wyraziła amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Jednym z głównych tego powodów są szybko rosnące koszty opracowania farmaceutyków oraz duże ryzyko takich inwestycji. Część leków jest wycofywanych nawet w końcowej fazie badań klinicznych, tuż przed zgłoszeniem do rejestracji.
 
W 1987 r. na przebadanie i wprowadzenie na rynek nowego farmaceutyku trzeba było przeznaczyć ok. 300 mln dolarów. Jeszcze 10 lat temu oceniano, że wprowadzenie do aptek jednego leku innowacyjnego pochłania ponad 1 mld dolarów. Teraz firmy farmaceutyczne twierdzą, że muszą wyłożyć w tym celu nawet 2,5 mld dolarów.
 
Najwięcej kosztuje przeprowadzenie badań klinicznych. Dla bezpieczeństwa pacjentów muszą one spełniać rygorystyczne wymogi, które podnoszą znacznie ich koszty. Aż trzy czwarte badań leków przeciąga się głównie z powodu braku wymaganej liczby ochotników gotowych do wzięcia w nich udziału. To również podraża badania - przypomina serwis PAP Nauka w Polsce.
 
Wiele osób uczestniczących w testach wycofuje się z nich, bo zgodnie z prawem może to zrobić na każdym etapie badań, zarówno na początku, jak i tuż przed ich zakończeniem. Do badań klinicznych zwykle rekrutowanych jest nawet o połowę więcej ochotników aniżeli potrzeba. Mimo to często trudno je zakończyć. W niektórych testach do końca badań potrafi wytrwać zaledwie co 20 ochotnik.
 
W Wielkiej Brytanii bierze udział w badaniach klinicznych jedynie 7 proc. chorych na nowotwory spośród tych, których można byłoby do nich zakwalifikować. Powodem wcale nie jest to, że nie chcą w nich uczestniczyć. Na ogół nie wiedzą, że mogliby w nich wziąć udział.
 
W Polsce i Unii Europejskiej od kilku lat niepokojąco spada liczba badań klinicznych. Dr Wojciech Masełbas ze Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce twierdzi, że w naszym kraju najwięcej badań klinicznych prowadzono w 2011 r. Było wtedy zarejestrowanych 496 takich badań. Od tego czasu ich liczba spada. W 2012 r. realizowano 448 testów klinicznych, a w 2013 r. – już tylko 422.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH