USA: "wesołe" jest życie staruszka… na haju

FARMAKOTERAPIA

Autor: Senior.pl/rynekaptek.pl   01-12-2015, 15:47

USA: "wesołe" jest życie staruszka… na haju Coraz więcej seniorów w USA sięga po leki narkotyczne

Seniorzy stanowią największą grupę wiekową, która szuka leczenia przy pomocy narkotycznych leków przeciwbólowych – twierdzą lekarze z Nowego Jorku. Narkotyczne leki przeciwbólowe to te z grupy opioidów, np. morfina, oksykodon i hydrokodon.

Rośnie liczba osób, które regularnie przyjmują leki narkotyczne, w tym sięga po nie coraz więcej seniorów – podaje za Journal of Substance Use & Misuse portal Senior.pl.

Uczeni przeanalizowali dane i zauważyli wyraźną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o uczestnictwo seniorów w programach leczenia opioidami w latach 1996 - 2012. Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią najliczniejszą grupę korzystającą z tej formy terapii, mówią badacze z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Od 1996 roku zanotowano wzrost liczby pacjentów zażywających narkotyczne środki przeciwbólowe i leczonych przy pomocy heroiny z 1,5 proc. do aż 12 proc.

Dane te mają szczególne znaczenie biorąc pod uwagę, że odnotowano zmniejszenie o 7,6 procent całkowitej populacji pacjentów zażywających wspomniane leki w tym okresie czasu. Wydaje się że mamy do czynienia z nieznaną dotąd „epidemią" zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez seniorów i rosnącą liczbą osób starszych leczących się z uzależnień - oceniają eksperci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH