USA: wziewna insulina już w sprzedaży

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   12-02-2015, 15:39

Do obrotu w aptekach w Stanach Zjednoczonych trafiła insulina w postaci proszku do inhalacji. Produkt Afrezza został zatwierdzony przez amerykańską Agencję do Spraw Żywności i Leków (FDA) do stosowania w regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 lub typu 2. Lek jest dostępny na receptę.

Afrezza to połączenie produktu leczniczego z wyrobem medycznym. Zawiera suchy preparat insuliny ludzkiej podawany za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora umożliwiającego pacjentom odpowiednią regulację poziomu cukru we krwi. Ten szybko wchłaniający się lek ma krótki okres działania. Należy zażywać go bezpośrednio przed posiłkiem.
 
Zainhalowana insulina w proszku błyskawicznie rozprzestrzenia się w płucach i szybko przenika do krwiobiegu, osiągając szczytowe stężenie w ciągu 12 - 15 minut po podaniu.

Preparat jest sprzedawany w pojemnikach zawierających w pojedynczej dawce cztery lub osiem jednostek insuliny w proszku. Aby osiągnąć właściwy poziom cukru we krwi, można stosować go w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, według zaleceń lekarza. Jeśli przepisana przez lekarza dawka przekracza osiem jednostek insuliny, preparat można stosować, łącząc ze sobą dawki z pojemników zawierających cztery i osiem jednostek.

Wprowadzenie do obrotu pojemników w innych rozmiarach jest obecnie rozważane. Jednorazowy inhalator może być stosowany przez okres maksymalnie 15 dni. Należy przechowywać go w czystym i suchym miejscu, z nałożoną na ustnik nakładką ochronną.

Firmy Sanofi i MannKind podpisały globalną umowę o wyłącznej licencji na opracowanie i wprowadzenie do obrotu preparatu Afrezza. Zgodnie z zawartym porozumieniem o współpracy, firma Sanofi odpowiada za globalne działania handlowe, regulacyjne i rozwojowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH