USA: zarejestrowano nowy lek dla chorych z niedoczynnością przytarczyc

FARMAKOTERAPIA

Autor: endokrynolog-lodz.pl/ rynekaptek.pl   11-02-2015, 13:49

USA: zarejestrowano nowy lek dla chorych z niedoczynnością przytarczyc

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do obrotu lek Natpara (hormon paratyroidowy) dla chorych z niedoczynnością przytarczyc.

Niedoczynność przytarczyc to choroba, która jako jedna z nielicznych chorób endokrynologicznych nadal nie ma leczenia substytucyjnego.

Najczęściej, niedoczynność przytarczyc rozwija się po operacji tarczycy; niekiedy u podłoża choroby leżą rzadkie choroby wrodzone lub choroby autoimmunologiczne.

Istotą choroby jest brak lub niedostateczna ilość parathormonu (PTH), który jest produkowany przez przytarczyce. Parathormon jest bardzo ważnym regulatorem poziomu wapnia i fosforu w surowicy.
Jego niedostatek objawa się obniżonym stężeniem wapnia i wzrostem stężenia fosforu. U pacjenta może wystąpić tężyczka, która może być potencjalnie groźna dla życia.

Obecne leczenie pacjentów z niedoczynnością przytarczyc sprowadza się do podawania preparatów wapnia oraz metabolitów witaminy D; dodatkowo możemy podawać związki, które hamują wchłanianie fosforu z przewodu pokarmowego.

Jednakże leczenie jest trudne, a zaburzone parametry gospodarki wapniowo-fosforanowej sprzyjają wytrącaniu się soli wapnia w tkankach miękkich (mózg, nerki) i mogą prowadzić po latach do ich niewydolności.

Więcej: http://www.endokrynolog-lodz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH