USA: znaleźli sposób na pokonanie gronkowca?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   15-03-2016, 09:13

USA: znaleźli sposób na pokonanie gronkowca? Gronkowiec złocisty nazywany jest zmorą szpitali

Naukowcy z USA twierdzą, że znaleźli sposób na pokonanie niewrażliwej na leki bakterii MRSA. To gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, nazywany zmorą placówek medycznych na całym świecie.

Jest najczęstszą przyczyną zakażeń szpitalnych. Ponieważ mikrob jest odporny na antybiotyki, choremu trudno się go pozbyć. Niektóre zakażenia są błahe, inne bardzo ciężkie, czasem śmiertelne - podaje Rzeczpospolita.

Antybiotyki beta-laktamowe zabijają większość bakterii, niszcząc peptydoglikan, składnik ich ściany komórkowej. MRSA potrafi jednak wytworzyć broń, która wiąże się z antybiotykiem i uniemożliwia mu działanie.

Naukowcy z amerykańskich Laboratoriów Badawczych Mercka odkryli, że jeśli bakterię zaatakować równocześnie w inny jeszcze sposób, stanie się znów podatna na antybiotyki beta-laktamowe.

Zespół badawczy Christophera Tana przypuścił na bakterie szturm za pomocą związku rozkładającego kwas tejchowy (również składnik ściany komórkowej). Substancja ta sama nie była w stanie zabić gronkowca, ale jeśli dołączyło się do niej antybiotyk beta-laktaminowy, mikrob ginął.

Amerykańscy naukowcy udowodnili skuteczność nowej terapii podczas eksperymentów in vitro oraz w badaniach na myszach. Ludziom nowego leku jeszcze nie podawano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH