"Usamorządowienie" inspekcji sanitarnej może opóźniać walkę z epidemią

FARMAKOTERAPIA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   22-06-2011, 06:05

"Usamorządowienie" inspekcji sanitarnej może opóźniać walkę z epidemią

Po masowych zakażeniach nowym groźnym szczepem E.coli, które miały swoje źródło w kiełkach pochodzących z gospodarstwa w Dolnej Saksonii i od początku maja spowodowały śmierć blisko 40 osób, nieco uważniej przyglądamy się tego typu zagrożeniom.

W maju brytyjscy naukowcy wykryli w krowim mleku nowy szczep superbakterii MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę). Wprawdzie proces pasteryzacji zabija je, ale istnieje ryzyko, iż infekcja może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Ledwie przed kilkoma dniami wykryto bakterie E.coli w rzeczce przepływającej przez Frankfurt nad Menem, a już jest nowe, także weratoksyczne, E.coli pochodzące prawdopodobnie z mięsa, wykryte u sześciorga dzieci we Francji.

Pogoń ze strony najczęściej dużych korporacji za jeszcze większym zyskiem jest przyczyną stłoczenia zwierząt na małej powierzchni, co umożliwiają nowoczesne techniki hodowlane. W takich warunkach infekcje szerzą się szybciej, a weterynarze coraz częściej sięgają po silne antybiotyki. W efekcie grubo ponad połowa produkowanych na świecie antybiotyków ląduje w karmie, co pozwala podnieść zysk o ok. 20 procent.

"Papieska" bakteria
Ale coraz częstsze zastosowanie silnych antybiotyków w hodowli zwierząt ma też i złą stronę -
sprawia, że bakterie uodparniają się na nie. To "w komplecie” ze zmianą ustalonej przez miliony lat ewolucji diety bydła rogatego umożliwiło powstanie superopornych bakterii: gronkowca, salmonelli i nowego, groźnego szczepu E.coli.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH