Uwaga na modną dietę bezglutenową

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-02-2017, 14:39

Uwaga na modną dietę bezglutenową Ryż silnie akumuluje niektóre metale toksyczne, w tym arsen i rtęć, które dostały się do gleby i wody wraz z nawozami

Osoby stosujące dietę bezglutenową są narażone na zwiększoną ekspozycję na arsen oraz rtęć - dwa toksyczne metale ciężkie mogące prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów i zaburzeń neurologicznych - wynika z badania opublikowanego na łamach pisma "Epidemiology".

Dieta bezglutenowa robi się coraz popularniejsza. W USA i Europie przechodzi na nią coraz więcej osób, mimo iż celiakię, czyli chorobę polegającą na nietolerancji glutenu, diagnozuje się u mniej niż 1 proc. społeczeństwa. Szacuje się, że w 2015 roku aż 1/4 Amerykanów stosowała żywienie bezglutenowe, co stanowi 67-procentowy wzrost w stosunku do roku 2013.

W przypadku celiakii odstawienie glutenu - mieszaniny białek roślinnych występujących w niektórych rodzajach zbóż: pszenicy, życie i jęczmieniu - jest konieczne. W przypadku pozostałej części populacji nie ma takiej potrzeby. Jednak zdrowi zwolennicy diety bezglutenowej twierdzą, że dzięki rezygnacji z tego składnika czują się lepiej, bo m.in. zmniejsza się stan zapalny w ich organizmie - teza ta nigdy nie została jednak udowodniona w badaniach naukowych.

Dostępne na półkach sklepowych produkty bezglutenowe najczęściej zawierają mąkę ryżową jako substytut pszenicy. Tymczasem, co podkreślają autorzy omawianej pracy, ryż silnie akumuluje niektóre metale toksyczne, w tym arsen i rtęć, które dostały się do gleby i wody wraz z nawozami.

Dotąd niewiele jednak było wiadomo na temat skutków zdrowotnych diety o wysokiej zawartości ryżu.

Maria Argos, profesor epidemiologii z University of Illinois at Chicago School of Public Health, postanowiła prześledzić dane blisko 7,5 tys. osób, pochodzące z National Health and Nutrition Examination Survey, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie związku pomiędzy dietą bezglutenową a poziomem metali toksycznych we krwi i moczu.

Spośród przeanalizowanych przypadków 73 uczestników spełniło wszystkie kryteria badawcze, czyli stosowało dietę bezglutenową w latach 2009-2014. Byli oni w wieku od 6 do 80 lat.

Okazało się, że osoby te miały wyższe stężenie arsenu w moczu i rtęci we krwi niż ci, którzy odżywiali się tradycyjnie, przy czym poziom arsenu był prawie dwukrotnie wyższy, a poziom rtęci wyższy o 70 proc.

- Otrzymane wyniki pokazują, że istnieją pewne niezamierzone konsekwencje stosowania diety bezglutenowej. Oczywiście potrzebujemy dalszych badań, które wykażą, czy wyższe stężenia wymienionych metali ciężkich powodują niekorzystne skutki zdrowotne i czy dietę bezglutenową można uznać za bezpieczną, czy może stanowi ona zagrożenie dla zdrowia - mówi prof. Argos.

- W Europie istnieją przepisy dotyczące bezpiecznych poziomów arsenu pochodzącego z żywności. Warto wprowadzić je także w Stanach Zjednoczonych. Uznajemy za stosowane i ważne, aby regulować i monitorować stężenie arsenu w wodzie, więc - jeśli spożywanie dużych ilości mąki ryżowej także wiąże się ze zwiększoną ekspozycją na ten pierwiastek - zasadne wydaje się monitorowanie także tego - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH