Uzależnionych od dopalaczy przybywa

FARMAKOTERAPIA

Autor: poznan.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   04-03-2015, 08:42

Uzależnionych od dopalaczy przybywa

Poznańscy toksykolodzy ostrzegają, że 2015 rok będzie rekordowy pod względem zatruć dopalaczami.

- W 2014 roku przyjęliśmy 150 osób, które w wyniku zatrucia dopalaczami wymagały dłuższego leczenia i dłuższego pobytu w szpitalu. Są to zazwyczaj osoby młode, w wieku gimnazjalnym, aż do około 20-22 lat, które wychodzą ze szpitala z rozpoznanym uzależnieniem. Wiadomo, że 2015 rok będzie pod tym względem dramatyczny. Już teraz nie ma właściwie dyżuru bez ani jednego takiego przypadku - przekonuje dr Magdalena Łukasik-Głębocka, ordynator oddziału toksykologii Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu.

Skala zjawiska jest dużo większa, bo nie wszyscy pacjenci, którzy z zatruciem dopalaczami przyjeżdżają do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, trafiają potem na oddziały toksykologiczne. Lekarze zresztą mają ograniczone możliwości rozpoznania tych substancji, bo co rusz pojawiają się nowe dopalacze, których budowy specjaliści nie znają. Dopalacze są popularne szczególnie wśród młodych ludzi, bo są dużo tańsze niż narkotyki. Poza tym nie grożą powikłaniami takimi jak zawał serca albo udar mózgu.

- Od stycznia tego roku mamy ogromny wzrost uzależnionych od dopalaczy młodych ludzi, u których wystąpił zespół odstawienny. Część już z psychozami - mówi dr Maria Jeska ze Szpitala Miejskiego im. Raszei.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę za sprzedaż dopalaczy. Problem wynika z tego, że lista zakazanych substancji jest załącznikiem do ustawy. Dopisanie każdej nowej substancji wymaga więc nowelizacji ustawy. Gdy jedne substancje zostają zdelegalizowane, producenci dopalaczy wymyślają nowe.

Więcej: http://m.poznan.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH