Uzdeczka inaczej funkcjonuje u osób z depresją

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-06-2016, 08:36

Uzdeczka inaczej funkcjonuje u osób z depresją

U osób z depresją oczekujących na nieprzyjemne wydarzenie spada aktywność części mózgu zwanej uzdeczką. Zupełnie odwrotnie dzieje się u osób zdrowych - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Uzdeczka (habenula) to jedna z najmniejszych części mózgu, której aktywność powiązano we wcześniejszych badaniach z unikaniem przykrych doznań i występowaniem depresji.

Ze względu na to, że u osób zdrowych uzdeczka staje się bardziej pobudzona w momencie oczekiwania na nieprzyjemne wydarzenie, założono, iż u osób z depresją ten rejon nadwzgórza staje się w trudnych sytuacjach wręcz nadaktywny. Jednak badanie (DOI: 10.1038/mp.2016.81) naukowców z University College London (W. Brytania) nie potwierdza tej hipotezy.

- Według wiodącej teorii uzdeczka prowadzi do wystąpienia symptomów depresji z powodu swojej nadaktywności. Jednak uzyskane przez nas wyniki pokazują, że u ludzi z depresją aktywność uzdeczki spada w momencie oczekiwania na nieprzyjemny bodziec, w tym wypadku szok elektryczny - komentuje prof. Jonathan Roiser, jeden z badaczy.

Naukowcy nauczyli uczestników badania kojarzyć określone obrazki ze specyficznymi konsekwencjami (pozytywnymi lub negatywnymi). Następnie poddali badanych obrazowaniu mózgu metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) i zaobserwowali, że podczas pokazywania obrazków związanych z doświadczeniem szoku elektrycznego, u zdrowych badanych wzrastała aktywność uzdeczki, a u osób z depresją spadała aktywność tej części mózgu.

Chociaż wielkość uzdeczki nie miała znaczenia przy identyfikowaniu osób z zaburzeniami nastroju i pozostałych badanych, zauważono, że w obu grupach osoby z mniejszą uzdeczką miały większą skłonność do anhedonii - utraty zdolności do odczuwania przyjemności.

- Rola uzdeczki w depresji jest znacznie bardziej skomplikowana niż myśleliśmy. Możliwe, że uzdeczka jest częścią mózgu, która chroni przed rozmyślaniem na temat przykrych rzeczy, a zakłócenie jej funkcjonowania prowadzi do nadmiernego skupiania się na negatywnych aspektach życia, co obserwujemy u ludzi z depresją - podsumowuje koordynatorka badania dr Rebecca Lawson.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH