Uzupełnianie dokumentacji przez lekarza to dla pacjenta czas stracony

FARMAKOTERAPIA

Autor: newsrm.tv/rynekaptek.pl   18-01-2018, 13:56

Uzupełnianie dokumentacji przez lekarza to dla pacjenta czas stracony Na badanie pacjenta zostaje tylko trochę ponad 4 minuty (Fot. Archiwum)

Szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 minuty, wypisywanie recept 4,01 minuty, a wypisywanie zwolnień 4,09 minuty. Efekt? Lekarze więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę.


Konieczność ręcznego wypełniania karty pacjenta, pogubione lub zniszczone dokumenty to codzienność w gabinetach lekarskich.

- W mojej codziennej praktyce problem z klasyczną, papierową dokumentacją jest najbardziej odczuwalny podczas pierwszej wizyty z pacjentem. Musimy poznać całą dotychczasową historię pacjenta. Często pacjenci nie pamiętają wszystkich chorób i zabiegów, które mieli wykonane oraz ich szczegółów. Bardzo często nie pamiętają leków, które przyjmują albo ich dawek. Stwarza to ogromny problem podczas wizyty, ponieważ nie możemy posunąć się dalej i ustalić terapii - mówi newsrm.tv kardiolog Filip Diks.

Dodaje: - Zdarza się, że pacjenci mają ze sobą całe stosy papierowej dokumentacji, którą trzeba jakoś przejrzeć, żeby zapoznać się z tym, co dotychczas działo się z pacjentem. Posiadanie dokumentacji w postaci elektronicznej byłoby o wiele prostsze.

Raport ”E-zdrowie oczami Polaków” pokazał, że szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min. Efekt? Z 20-minutowej wizyty u lekarza aż 16 minut to czynności organizacyjne, a tylko niecałe 4 minuty to czas na zbadanie i rozmowę z pacjentem.

Czytaj: www.newsrm.tv

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH