W czasie wakacji zainteresowanie dopalaczami rośnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: bartoszyce.wm.pl/ rynekaptek.pl   29-06-2015, 14:31

W czasie wakacji zainteresowanie dopalaczami rośnie

Próby odurzania się dopalaczami mogą kończyć się walką o życie. Skuteczną metodą walki z dopalaczami jest świadomość dzieci i rodziców negatywnego wpływu dopalaczy na zdrowie.

Przerwa wakacyjna, wypoczynek dzieci w formie wyjazdowej lub w miejscu zamieszkania bez nadzoru rodziców, sprzyja podejmowaniu przez młodzież ryzykownych zachowań. Rodzice powinni być uczuleni na niebezpieczeństwo próbowania środków psychoaktywnych przez dzieci.

Dopalacze mogą być pochodzenia naturalnego, a wśród nich są preparaty roślinne, zawierające głównie związki halucynogenne, oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego i kratoma.

Środki psychoaktywne są dostępne pod postacią suszu, ekstraktu, tabletek, kapsułek, środków zapachowych, środków piorących, białego lub kolorowego proszku lub płynu. Najczęściej jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin wzmocnionych substancjami chemicznymi.

Dopalacze zażywa się drogą pokarmową lub poprzez wdychanie, stąd nie ma zewnętrznych śladów wskazujących ich spożycie. W następstwie zażycia pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, omamy, zmienne nastroje charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji.

Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy i migotanie przedsionków.

Ponieważ są to substancje psychoaktywne, o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą powodować np. powstawanie stanów lękowych, depresyjnych, a także wyzwalać uśpione psychozy, schizofrenię u osób, u których być może nigdy nie doszłoby do rzutu takiej choroby, gdyby nie czynnik inicjujący w postaci dopalaczy.

Może dochodzić również do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które ujawnią się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości, nadmiernej agresji, zaburzeń pamięci, dużej impulsywności czy chwiejności emocjonalnej. Zażywanie dopalaczy może prowadzić do zagrożenie życia tj: zawału serca, udaru mózgu, śpiączki, niewydolności nerek czy wątroby.

Więcej: http://bartoszyce.wm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH