W dopalaczach są substancje z trutki na szczury i ze środków żrących

FARMAKOTERAPIA

Autor: Echo Dnia/rynekaptek.pl   20-04-2016, 10:17

W dopalaczach są substancje z trutki na szczury i ze środków żrących Po dopalacze najchętniej sięga młodzież

W dopalaczach oprócz psychoaktywnych substancji pochodzenia roślinnego i syntetycznego, są takie, które można znaleźć w trutce na szczury, w środkach żrących do przetykania rur, a nawet szkło.

Łukasz Niewczas, specjalista uzależnień od narkotyków ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach podkreśla, że głównym powodem, dla którego młodzież sięga po dopalacze jest nuda, brak alternatywy, konformizm, problemy życiowe, czasami zaczyna się od jednorazowej sytuacji, np. dyskoteki. Niektórzy po jednorazowym zażyciu rezygnują, inni popadają w uzależnienie. Ale są też tacy, którzy pierwszego kontaktu z dopalaczem nie przeżyli.

Wszystko dlatego, że w dopalaczach oprócz psychoaktywnych substancji pochodzenia roślinnego i syntetycznego, są takie, które można znaleźć w trutce na szczury, w środkach żrących do przetykania rur, a nawet szkło. Podrażniając przełyk, sprawiają, że substancje zawarte w dopalaczach szybciej zaczynają działać na organizm.

Problem zażywania dopalaczy dotyczy ludzi w każdym wieku, ale młodzież sięga po nie częściej. W województwie świętokrzyskim w 2015 r. doszło do 141 zatruć dopalaczami, w grupie od 12 do 42 lat. Najwięcej było tych w przedziale od 15 do 17 lat. 

Więcej: www.echodnia.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH