W Japonii powstał lek, który ma pomóc chorym na narkolepsję

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polace/ rynekaptek.pl   27-11-2015, 08:25

W Japonii powstał lek, który ma pomóc chorym na narkolepsję W Japonii powstał lek, który ma wzmóc czujność u narkoleptyków

Pracownicy Uniwersytetu w Tsukubie (Japonia) zsyntetyzowali substancję, która umożliwia zachowanie wzmożonej czujności u zwierząt cierpiących na narkolepsję – informuje „Journal of Medicinal Chemistry”.

Prof. Hiroshi Nagase i członkowie jego zespołu wyodrębnili wśród 2 tys. utworzonych przez siebie związków substancję, która naśladuje działanie oreksyny – odkrytego w 1998 r. neuropeptydu regulującego w mózgu stan snu i czuwania. Agonista receptora oreksyny o nazwie YNT-185 pomaga utrzymać stan pobudzenia u myszy cierpiących na narkolepsję i daje nadzieję na stworzenie skutecznego leku na tę przypadłość.

- Nasze osiągnięcie otwiera drogę do stworzenia nowych procedur medycznych dla pacjentów z narkolepsją. Zrobimy co w naszej mocy, by zoptymalizować zsyntetyzowaną przez nas substancję tak, by zapewniła skuteczne leczenie narkolepsji już w najbliższej przyszłości – mówi Nagase.

Narkolepsja to choroba o podłożu neuropsychiatrycznym, która objawia się nadmierną sennością w ciągu dnia i niespodziewanymi napadami snu, łącznie z częstymi przypadkami katapleksji (nagłej utraty napięcia mięśniowego), omamów hipnagogicznych i hipnopompicznych, a także porażeń przysennych. Wiadomo, że chorzy na narkolepsję cechują się niedoborem oreksyny, która nie może być jednak bezpośrednio stosowana jako lek ze względu na przeszkodę w postaci bariery krew-mózg.

Opracowanie substancji, która działa na zasadzie oreksyny, ale bez problemu przenika barierę krew-mózg stanowi dla pacjentów z narkolepsją szansę na normalne życie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH