W Krakowie rozmawiano o lekach sfałszowanych

FARMAKOTERAPIA

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   24-06-2015, 10:24

W Krakowie rozmawiano o lekach sfałszowanych Podróbki leków nadal trafiają do obrotu

Wprowadzone do obrotu leki sfałszowane nie odpowiadają wymaganiom jakościowym dla danych produktów leczniczych, zawierają składniki gorszej jakości albo nie zwierają w ogóle substancji leczniczej - przypomniał w trakcie wykładu prof. Zbigniew Fijałek.

Wykład odbył się na Wydziale Farmaceutycznym CM UJ, z inicjatywy Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie i Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego 18 czerwca 2015 r.

Liczne grono słuchaczy, w tym również przedstawiciele Małopolskiego Inspektoratu Farmaceutycznego, miało okazję dowiedzieć się o zagrożeniach i ryzyku, jakie wiąże się z wprowadzaniem zafałszowanych leków do obrotu.

Wielokrotnie stwierdza się w podrobionych/niedopuszczonych lekach obecność substancji toksycznych, wywołujących zatrucia, a czasami będących przyczyną zgonu.

Najczęściej podrabiane są leki na potencję (w tym najpopularniejszym znajdują się często duże ilości gipsu) oraz środki odchudzające, które z kolei zawierają substancje wycofane ze względu na działanie toksyczne (np. sibutramina).

Coraz częściej zaczynają pojawiać się leki antykoncepcyjne, przeciwnowotworowe czy psychotropowe (w jednym z leków przeciwdepresyjnych znaleziono, jako główny składnik, krzemionkę).

Proceder nielegalnego handlu lekami, sfałszowanymi produktami leczniczymi oraz suplementami diety to problem ogólnoświatowy. Skala tego zjawiska jest coraz bardziej powszechna i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia pacjentów. Monitorowanie bezpieczeństwa i zabezpieczania legalnej sieci dystrybucji produktów leczniczych i wyrobów medycznych to najważniejsze zadania dla Zespołu do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi powołanego przez Ministra Zdrowia.

Więcej: http://oia.krakow.pl/pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH