W leczeniu niepłodności związanej z endometriozą nie zaleca się farmakoterapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   12-02-2015, 10:39

Endometrioza to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, m.in. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym.

Oprócz odczuwanych przez pacjentki bólów w dole brzucha, mogących występować także podczas stosunków seksualnych czy miesiączek, negatywnie wpływa ona również 
na płodność. 30 proc. kobiet z endometriozą boryka się z problemem z zajściem w ciążę.

Endometrium podlega zmianom hormonalnym, tzn. co miesiąc śluzówka złuszcza się i następuje krwawienie. W czasie miesiączki tkanka macicy usuwana jest na zewnątrz 
i choć prawdopodobnie niewielkie fragmenty przedostają się także do jamy otrzewnowej, to układ odpornościowy nie pozwala na ich zagnieżdżenie. U kobiet z endometriozą proces ten ulega zaburzeniu, za co prawdopodobnie odpowiada wspomniany układ immunologiczny, powodując powstawanie tzw. ognisk endometriozy.

Możliwe są również inne przyczyny ich pojawienia się w organizmie kobiety – przemiana innego nabłonka w kierunku endodermalnego, przeniesienie nabłonka endometrialnego drogą limfatyczną, czy podczas operacji. Obecność ognisk endometriozy poza jamą macicy powoduje zwiększenie objętości płynu otrzewnowego, a w nim komórek zapalnych i substancji prozapalnych, co predysponuje do tworzenia zrostów z otaczającymi narządami, uszkodzenia jajowodów i w efekcie – do niepłodności.

Jedyną metodą, która pozwala na rozpoznanie i określenie stopnia zaawansowania choroby jest laparoskopia. Postawienie właściwej diagnozy jest ważne nie tylko ze względu na możliwość poprawy zdrowia i jakości życia kobiety, ale również z powodu potencjalnych zaburzeń płodności, które wywołuje endometrioza.

Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu niepłodności spowodowanej endometriozą powinno się brać pod uwagę wiek kobiety, rezerwę jajnikową, czas trwania niepłodności, stopień zaawansowania choroby oraz współistnienie innych przyczyn negatywnie wpływających na zajście w ciążę.

Płodność kobiety może poprawić się już w wyniku przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego. Lekarz wykonując badanie, może nie tylko sprawdzić anatomię miednicy małej i stopień zaawansowania choroby, ale również usunąć ogniska endometriozy i ewentualne zrosty – ocenia prof. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH