W Polsce płatnik nie jest skłonny do szybkiego wdrażania innowacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 15:30

W Polsce płatnik nie jest skłonny do szybkiego wdrażania innowacji W Polsce brakuje dostepu do innowacyjnych terapii

W Polsce potrzeba inwestycji zwiększających efektywność systemu ochrony zdrowia i poprawiających dostęp do nowoczesnego leczenia - mówili w środę, 16 września, uczestnicy zorganizowanej przez PAP debaty rozpoczynającej kampanię "Głosuję na zdrowie".

Inicjatorem kampanii jest Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Według ekspertów w starzejącym się społeczeństwie polskim będzie coraz więcej osób chorych na nowotwory i inne choroby przewlekłe, których w większości nie można wyleczyć, wyjaśnia PAP.

- Będą chorowali coraz starsi, którzy poza nowotworami będą zapadali też na inne choroby. Ich mobilność, możliwość dotarcia do lekarza będzie się pogarszała - mówił kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, prof. Tadeusz Pieńkowski. 

Jego zdaniem wobec takiej perspektywy w Polsce musi się zmienić spojrzenie na innowacyjne terapie i leki. Nie chodzi jedynie o leki przedłużające życie, ale i o takie, które np. wygodniej jest przyjmować, jak choćby zastrzyki zamiast długotrwałych wlewów dożylnych.

- Fakt postępu technologicznego w medycynie jedynie w minimalny sposób przekłada się na losy polskich chorych. Polski system bardzo niechętnie refunduje nowe leki, a jeśli już, to z ogromnym opóźnieniem - zauważył.

Pieniędzy w ochronie zdrowia jest wystarczająca ilość, są one jednak nieefektywnie wydawane. - Priorytetem są procedury, a nie zdrowie pacjenta. W Polsce dochodzi do marnotrawienia środków, których brakuje m.in. na nowoczesne technologie - oceniła ekonomistka prof. Elżbieta Mączyńska.

- To, czego nam brakuje, i co my postrzegamy jako producenci innowacyjnych rozwiązań, to ta mała chęć płatnika publicznego do szybkiego wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Mówimy o sprawdzonej, skutecznej, nowej metodzie, czy to technologii lekowej, czy technologii leczenia- powiedziała prezes INFARMY, Ewa Grenda.

Ekonomista prof. Witold Orłowski z kolei za słabość systemu ochrony zdrowia uznał zarządzanie: - Nie dorobiliśmy się czegoś, co można by nazwać inteligentnym systemem wydawania pieniędzy na ochronę zdrowia. Stosunkowo mało jest u nas takich rzeczy, które są tanie, a dają duży efekt, np. profilaktyki. Więcej wydaje się na drogie leczenie szpitalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH