W Polsce przeciwko grypie szczepi się 3,4% populacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   15-09-2016, 15:52

W Polsce przeciwko grypie szczepi się 3,4% populacji W Polsce jest niska wyszczepialność przeciwko grypie

Obecnie Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, że corocznie grypa jest przyczyną od 40 tysięcy do 220 tysięcy zgonów na naszym kontynencie, zaś na świecie może umierać z powodu grypy i jej powikłań ok. 1 mln osób.

W większości przypadków, schorzenie mija bez śladu po krótkim, na ogół burzliwym przebiegu, ale powikłania, zwłaszcza w grupach zwiększonego ryzyka stają się problemem przy dużej skali zachorowań - mówił Grzegorz Cessak, prezes URPL, podczas  konferencji "Pokonajmy grypę!", która odbyła się 15 września 2016 r. w Urzędzie.

Przypomniał, że największe znaczenie w walce z grypą ma profilaktyka, czyli szczepienia. Szczepionki przeciw grypie zawierają te typy wirusa, które stanowią zagrożenie dla człowieka czyli Typ A i B.

- Wszystkie te rodzaje szczepionek są antygenowo równoważne i nie są w stanie wywołać grypy. Ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionek przeciw grypie na każdy sezon epidemiczny jest aktualizowany i zatwierdzany przez odpowiedni organ kompetentny. Procedury, w których organem odpowiedzialnym jest URPL, zostały zakończone i szczepionki przeciw grypie na sezon 2016/2017 mogą być w obrocie - dodał szef Urzędu.

- W sezonie epidemicznym 2015-2016 w Polsce zarejestrowano prawie 4 mln podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, 15 312 hospitalizacji oraz 140 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Należy podkreślić, że zakażenie spowodowane przez grypę w sezonie epidemicznym 2015-2016 potwierdzano nawet w sierpniu - mówiła prof. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH).

- Analizując procent zaszczepionej populacji w kraju, a mianowicie 3,4% sadzę, że liczby zgonów są zdecydowanie zaniżone. Chorują i umierają z powodu wielorakich powikłań pogrypowych osoby w każdym wieku, a co najgorsze bez względu na ich stan zdrowia - oceniła profesor Brydak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH